Представники організації "Українська Гельсінська спілка" представили доповідь про незаконне затримання і катування людей у зоні збройного конфлікту в Донбасі, відповідальність за які несуть українські підрозділи.
Як повідомляє "Громадське", злочини, зафіксовані в доповіді, були здійснені протягом 2014-2015 року. Постраждалі, проте, були перелякані і готові були говорити значно пізніше.
"У 2014 -2015 була досить поширена практика затримання людей - на якихось загальних підставах і дуже неконкретні. Затримувались і особи, які не мали жодного стосунку до політичних подій. З 23 осіб до 19 застосовувались тортури. Йдеться про побиття і імітацію розстрілів", – повідомив в ході презентації представник центру документування Української Гельсінської спілки з прав людини Андрій Гладун.
За його словами, були також випадки, коли затриманих використовували як живий щит".
"Ми закликаємо розслідувати ці випадки, ми на початку 2017 року направили запити до ГПУ", – зазначив правозахисник.
В прокуратурі, в свою чергу, відповіли, що з початку бойових дій по грудень 2016 року за фактами незаконного позбавлення волі до відповідальності притягнуто 45 правоохоронців і двоє військовослужбовців. При цьому, фактів щодо тортур, як виявилося, у Генпрокуратурі не фіксують.
Нагадаємо, раніше з'явилася інформація про нібито існуючі "таємні в'язниці" СБУ. Так, правозахисні організації Human Rights Watch і Amnesty International в спільній доповіді заявили про звільнення 13 осіб з такої "таємної в'язниці" і зажадали від української влади провести ретельне розслідування за даним фактом.
Раніше екс-перший заступник голови Служби безпеки України Віктор Трепак в своїй статті для DT.UA писав, що підігріта пропагандистськими ЗМІ тема існування в Україні незаконних місць позбавлення волі - "таємних в'язниць СБУ" - є вдалою операцією російських спецслужб, яку слід розглядати в контексті загальної ситуації, що склалася, починаючи з весни 2014 р., в Донбасі.