Головною причиною конфліктів у Східній Європі стала відсутність ефективної безпекової структури, яка б включала в себе такі слабкі у військовому плані країни, як Молдова, Грузія і Україна. Попри те, що українці останнім часом зробили "розворот на 360 градусів" і тепер готові кинутися в обійми НАТО, Альянс не готовий розширюватися на схід найближчим часом.
Це не значить, що НАТО не збирається розширюватися взагалі, але навряд чи він погодиться надати членство країні, яка якраз обороняється від нападу Росії. Крім того, прийом нових країн пригальмовує антизахідна позиція Москви.
Зважаючи на все це, найкращим варіантом для України, Грузії і Молдови було б відродити старий польський план про створення "Міжмор'я" - альянсу країн, які лежать на території від Балтійського до Чорного моря.
Про це в своїй статті для Atlantic Council пише експерт Андрес Умланд. Після Першої світової війни Польща і інші країни, які проголосили свою незалежність, опинилися в скрутному становищі між Німеччиною і СРСР. Тоді вперше з'явилася логічна ідея створити союз нових країн на цій території.
Хоч вона і не була втілена в 20 столітті, сьогодні створення Міжмор'я може допомогти вбудувати такі країни, як Україна, в міжнародну систему безпеки. І ця ідея популярна не лише серед українців, але і в Польщі, де президент Анджей Дуда знову нагадав про неї.
Однак оригінальна концепція Міжмор'я на сьогоднішній день застаріла і не потрібна. Століття тому вона передбачала створення федерації, в яку увійшли б країни Центрально-Східної і Південно-Східної Європи. Це означало б об'єднання інфраструктури, економіки і наукових досліджень. Але сьогодні розширення ЄС, а також його стабілізаційні угоди на Західних Балканах і угоди про асоціацію зі східноєвропейськими країнами покривають більшість цих сфер.
Попри те, що в угодах про асоціацію немає обіцянки членства в ЄС, вони передбачають поглиблену інтеграцію України, Молдови і Грузії в загальноєвропейські економічні, політичні і юридичні процеси. Тож програма "Східного партнерства" скоро поєднає Кишинів, Київ і Тбілісі з усіма столицями країн-учасниць ЄС.
Але про базові виклики українців, молдован і грузинів у сфері безпеки не йдеться. Тому, на думку Умланда, їм варто об'єднатися у проект "Міжмор'я", який стане регіональним оборонним альянсом проти Москви.
Автор нагадує, що певна співпраця вже існує на двосторонній чи багатосторонній основі між Україною, Польщею і Литвою. Загалом, потенційними членами "Міжмор'я" можуть стати також Азербайджан, Болгарія, Естонія, Грузія, Латвія, Литва, Молдова, Польща, Румунія і Україна. А Чехія, Словаччина і Угорщина зможуть подумати про членство лише після змін у внутрішній політиці. Також Умланд припускає, що такий альянс може зацікавити також деякі країни Скандинавії і Західних Балкан. Агресія Москви проти України посилила відчуття солідарності між усіма цими країнами не залежно від того, входять вони в НАТО чи ні. Російська анексія Криму втягнула у цю гру також Туреччиною, оскільки турки переймаються долею кримських татар.
Автор також нагадав, що після російського вторгнення в Сирію відносини Анкари з Москвою ще більше зіпсувалися. Також у Туреччини дуже тісні зв'язки з Азербайджаном, який може стати членом "Міжмор'я". Крім того, останнім часом вона переглянула свою співпрацю з Україною. Тож не виключено, що і сама Анкара теж буде зацікавлена в участі у новому оборонному проекті.
"Берліну, Брюсселі і Вашингтону варто розглядати Міжмор'я не як суперника чи неприємність, а як шанс досягти всеохоплюючої системи безпеки у Східній Європі і чорноморському регіоні. Тому що впродовж найближчих років НАТО і ЄС навряд чи захоче забезпечувати правдоподібні гарантії безпеки цим країнам", - йдеться в статті.
Проект Міжмор'я, згідно із задумом, повинен стати блоком країн від Балтійського моря до Чорного і включити в себе Литву, Польщу і Україну. Однак, як писав у статті для ZN.UA Якуб Логінов, Польща може зробити Румунію своїм головним партнером замість України. Оскільки це найбільша (після України) за площею та населенням країна європейської частини Чорноморського регіону і абсолютний лідер Причорномор'я за рівнем ВВП (відтак - надійніший, ніж Україна, партнер для інвестиційної та експортної експансії польських фірм). Країна, яка, на відміну від України, належить до ЄС і НАТО, і, на відміну від традиційно дружньої Угорщини, поділяє антиросійські погляди Польщі.
Більше про польсько-українські відносини читайте у статті Якуба Логінова "Польща іде угорським шляхом".