40% українців вважають, що національне примирення після всього, що сталося на Донбасі можливе, якщо Росія припинить втручатися у справи України.
Про це свідчать результати соціологічного дослідження, проведеного за замовленням ZN.UA Київським міжнародним інститутом соціології.
Але якщо на Донбасі в це вірять тільки 17,5%, то на Заході - 53,5%. У той же час Дніпропетровськ (52,3%), Миколаїв (45%) і Херсон (44,7%) також вважають, що усунення російського фактора дозволить говорити про можливість примирення сторін.
Але показова і несподівана, з урахуванням загострення градусу неприйняття сторонами проблем та позицій один одного, ще одна життєстверджуюча графа: національне примирення - питання часу і наявності доброї волі сторін (25,7% підтримки України).
Якщо підсумувати ці обидві, по суті, позитивні відповіді, то можна констатувати, що 70,4% українців готові піти назустріч один одному. Тут же 29,3% воюючого Донбасу, який вирішив, що час все-таки лікує (разом з попередніми "антиросійськими" 17% це вже 46,8% - майже половина жителів регіону). 29,1% у Донецькій області і аж 61% жителів Луганської області бачать ці два позначених шляхи для примирення. Як, втім, не відвернулися від такої можливості і 55,6% жителів критично балансує на межі Харкова. Також рвуться до примирення жителі Херсона, Одеси, Миколаєва, і всіх західних областей.
7,4% громадян України вважають, що ніякого розколу в країні взагалі немає, а є військове протистояння кількох тисяч озброєних людей. Тут у лідерах Одеса (15%), Дніпропетровськ (10,3%) і Чернівці (11,9%).
В теж час 12,7% жителів країни вважають, що "ми надто різні, щоб жити в одній державі" (з них 9,6% - тому що загинули близькі). У регіональному аспекті знову-таки найважче на Сході - там, де стріляють (14,7% непримиренних). Донбас вже укомплектував 29% ворогів, Донецька область - 37,5%, трохи менше Луганська - 11,2%, але, напевно, тільки тому, що на окупованій території області це питання не задавали. Важко знаходити в собі сили для примирення та Харкову (21,3%) з Запоріжжям (16,8%).
Запорожцям виявилося ще важче всіх областей шукати відповідь на це питання: 27,8% - це найбільший відсоток серед тих, хто не зміг дати відповідь. У Донецьку і Харкові трохи більше 16% жителів також відмовилися зараховувати себе до потенційних друзів або ворогів.
Дослідження "Думки і погляди населення України: Грудень 2014 року" проводилося за замовленням ZN.UA Київським міжнародним інститутом соціології 4-19 грудня 2014 року. У ході дослідження було проведено 3035 інтерв'ю з дорослими жителями України, які проживають у 179 населених пунктах України. Статистична похибка вибірки не перевищує 1,8%.
У Луганській і Донецькій областях опитування проводилося тільки на території, яка контролюється українською владою.