UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українці викупили будівлю церкви Анни Ярославни у Франції

З листопада ця церква буде функціонувати як храм УГКЦ, при ній буде діяти культурний центр Анни Ярославни, метою якого буде представляти українську культуру і розвивати українсько-європейське співробітництво.

Українська Єпархія святого Володимира у Парижі на чолі з єпископом Борисом (Ґудзяком), президентом Українського католицького університету, придбала церкву в Санлисі, поруч з Абатством святого Венсана, яке заснувала королева Франції Анна Ярославна у 1060 році. Саме в Санлисі в XI столітті жила дочка Ярослава Мудрого, повідомляє офіційний сайт Української греко-католицької церкви.

З листопада ця церква буде функціонувати як храм УГКЦ, при ній буде діяти культурний центр Анни Ярославни, метою якого буде представляти українську культуру і розвивати українсько-європейське співробітництво. Двері храму відкриті для всіх охочих з 16 листопада. В цей день тут відслужать урочисту Архиєрейську Літургію. А 17 листопада українці зможуть взяти участь у поминальній Архиєрейській Літургії в соборі Паризької Богоматері, щоб спільно помолитися за жертв Голодомору.

"Сьогодні великий день для української громади в Парижі, у Франції, у всій Європі, і, зрештою, для всіх українців, де б вони не були. Ми придбали церкву в Санлисі, королівському містечку, в якому жила Анна Ярославна, відома у світі як Анна Київська, королева Франції. Цим церковним і юридичним актом ми показали, що джерела української християнської європейської традиції живі і животворні", - сказав владика Борис (Ґудзяк). Він також зазначив, що церква буде носити ім'я страстотерпців Бориса і Гліба, рідних дядьків Анни.

За його словами, те, що підписання документів про купівлю цієї церкви відбулося тепер, є дуже символічним, адже саме зараз вся прогресивна українська і світова громадськість сподівається на зближення України і Європейського Союзу.

Церква була придбана за 203 тисячі євро на пожертви українців з України, Франції, Англії, Сполучених Штатів і Канади.

За попередніми підрахунками, на ремонт та облаштування потрібно 1,5 мільйона доларів, адже церква вже майже століття не діяла як храм, а була у приватній власності.

За словами владики Бориса (Ґудзяка), ремонт розпочнеться у наступному році. "Церква - з тесаного каменю, структурно у дуже хорошому стані. Вона має також великі підземелля, в яких є катакомби з римських часів. Будівля буде розділена на дві частини - каплицю і культурний центр, метою останнього буде представити Україну в контексті європейської історії та культури. Це символічно, адже саме Анна Ярославна стала першою з України, яка була зафіксована в європейській історії", - підкреслив єпископ. У приміщенні церкви діятимуть виставки відбуватимуться різноманітні культурні заходи.

Центр Анни Ярославни повинен стати для французів, українців Франції, українців в Україні та в діаспорі місцем, де в Європі поважають українську культуру і розвивають українсько-європейське співробітництво.

1051 року Анна Ярославна, яку в світі називають Анна Київська, дочка князя Ярослава Мудрого та Шведської принцеси Інгегерди, племінниця святих Бориса і Гліба, братів Ярослава Мудрого, вийшла заміж за Генріха І, короля Франції в Реймсі і стала королевою Франції.

Ганна славилась своєю освіченістю, культурою, мудрістю і красою. Вона підписувала документи, грала важливу політичну роль, вела персональну переписку з Папою Римським, проводила активну благодійну діяльність з церквою. Після смерті короля, Анна Київська правила Францією до повноліття свого сина Філіппа I, і після вступу на престол сина продовжувала бути активною королевою-матір'ю.

Як придане Анна привезла з собою Євангеліє - ілюстрований рукопис стародавнього слов'янського походження.

Згодом воно стало частиною музею Реймського Собору і отримало назву "Реймського Євангелія". Багато французьких королів, серед яких і Людовик XIV, приносили клятву на цьому Євангелії. !zn

Читайте також:

ЯНЧИН МОНАСТИР

ШУКАЙТЕ ЖІНОК

УКРАЇНСЬКІ СТОРІНКИ В "ІСТОРІЇ ФРАНЦІЇ"

Любомир Гузар сподівається, що греко-католики невдовзі отримають власний патріархат