UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна запропонувала Росії кардинально змінити схему доставки гуманітарних вантажів у Донбас – Ъ

Київ запропонував Москві доставляти вантажі в Донбас по залізниці, де до них будуть під'єднуватися вагони з українською гуманітарною допомогою.

МЗС України передав Росії документ під назвою "Спільний алгоритм доставки українських і російських гуманітарних вантажів в деякі райони Луганської та Донецької областей", в якому пропонується змінити існуючу схему постачання гуманітарних вантажів з РФу Донбас, повідомляє з посиланням на українські дипломатичні джерела "Ъ".

Україна пропонує змінити схему доставки російських вантажів таким чином: Київ наполягає на тому, щоб вантажі з Росії доставлялися в Донбас залізницею.

Поїзд повинен перетинати український кордон в районі населеного пункту Тополі (Харківська область), перевірка вантажу повинна проводитися трохи далі, в місті Куп'янську. У Куп'янську до складу з вантажем з РФ повинні під'єднуватися вагони з українською гуманітарною допомогою. У бік Донецька залізничний склад повинен йти через Красний Лиман, Кривий Торець і Ясинувата. А в бік Луганська - через Сватове і Светланове.

Щоб російський вантаж був визнаний дійсно гуманітарних, РФ повинна за тиждень до його відправлення направити в Міжнародний Комітет Червоного Хреста (МКЧХ), управління верховного комісара ООН у справах біженців чи іншу погоджену з Україною міжнародну організацію детальну інформацію про його зміст.

Така ж інформація повинна бути спрямована Росією і відповідною міжнародною організацією у Мінсоцполітики України, яка протягом одного робочого дня має прийняти рішення щодо можливості визнання вантажу гуманітарною і при позитивному рішенні проінформувати про це виконавчі влади, Національний банк та представників місцевого самоврядування.

Перевірка російського вантажу в Куп'янську повинна здійснюватися в денний час доби. Інспекції повинні проводити українські співробітники митниці та прикордонної служби разом з МКЧХ (або іншою міжнародною організацією). Під час перевірки повинна вестися фото - і відеозйомка. Після перевірки вантаж з РФ об'єднується з українським, і всі вагони маркуються емблемою червоного хреста (або іншої організації). На ділянці від Куп'янська до лінії дотику з територіями, які контролюються бойовиками, вантаж повинні супроводжувати співробітники міжнародної організації, а також представники СБУ та МВС. Після перетину лінії зіткнення за забезпечення безпеки складу відповідає російська сторона. Вона ж разом з МКЧХ (або іншою організацією) несе відповідальність за розподіл вантажу. При цьому за процесом роздачі допомоги повинні стежити представники СММ ОБСЄ.

Українська влада невпинно підкреслює, що дані конвої направляються в Донбас незаконно і можуть містити не тільки мирні вантажі. Вже неодноразово отметчалось, що бойова активність бойовиків "ДНР" і "ЛНР" зростає після отримання чергового "гуманітарного" вантажу з Росії.

При цьому в кінці травня українські прикордонники заявили, що жодного разу не виявили зброї і боєприпасів під час огляду автомобілів так званих "гуманітарних конвоїв".

"На сьогодні вже пройшло 28 так званих конвоїв. Планується наступний. Возять різні речі. Останнім часом, в основному, товари продовольчої групи. Жодного разу зброї і боєприпасів перевезення в тих конвоях нами зафіксовано не було", - сказав тоді голова Державної прикордонної служби України Віктор Назаренко.

Тим не менш, за даними ДПС, в станньому, 29-му російському "гумкової" знаходилися військові шоломи.

"Особливість цього гумконвою в тому, що в одному з автомобілів був виявлений вантаж негуманітарного характеру - військові шоломи, запаковані в мішки", - повідомив помічник голови Держприкордонслужби України - прес-секретар Олег Слободян.

Раніше представники ОБСЄ заявили, що 26-й за рахунком "гуманітарний конвой" з Росії доставив в Донбас запчастини для техніки.

У свою чергу Анна Гулевська-Черниш у своїй статті для DT.UA "Про гуманітарку без купюр" пише, що система міжнародної гуманітарної допомоги в колапсі - потреби набагато перевищили можливості. А отже, уряду України необхідний план "Б", в якому країна повинна розраховувати на свої сили.