UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна закликає ОБСЄ негайно розпочати моніторинг Азовського моря

Мандат Спеціальної моніторингової місії розповсюджується на всю територію країни, включно з окупованими районами.

На засіданні Тристоронньої контактної групи (ТКГ) у Мінську Україна закликала Організацію з безпеки і співробітництва в Європі (ОСБЄ) негайно розпочати моніторинг акваторії і узбережжя Азовського моря на тлі агресії Росії у Керченській протоці, повідомляє перший віце-спікер Верховної Ради, представник України у ТКГ Ірина Геращенко.

"Українська сторона висловила рішучий протест проти відкритої збройної агресії РФ в Азовському морі і закликала СММ ОБСЄ, мандат якої розповсюджується на всю територію України, негайно розпочати посилений моніторинг акваторії Азовського моря і прилеглих територій, які мають бути вільні, згідно Мінських угод, від важкої зброї і техніки", - наголошує Геращенко на своїй сторінці в Facebook.

Україна також висловила рішучий протест проти недопуску бойовиками російсько-окупаційних військ спостерігачів Спеціальної моніторингової місії (СММ) ОБСЄ до тимчасово окупованого Новоазовська Донецької області. При цьому російська сторона фактично заблокувала обговорення військової провокації на Азові.

Також на засіданні ТКГ українська сторона вимагала негайного звільнення незаконно утримуваних Росією моряків та наголошувала на тому, що вони є військовополоненими, отже, їхні права захищені Женевською конвенцією.

"Україна вимагає негайного звільнення 24 військовополонених моряків, утримуваних на Росії, без всяких передумов. На них розповсюджуються дії Женевських конвенцій, військовополонених не можна судити і ми вимагаємо їх негайного звільнення без передумов, без всяких обмінів", - додає вона. І пояснює, що "на Росії" є вживаним на засіданнях у Мінську, коли мова йде про питання, пов'язані з РФ.

"Збройна провокація РФ в Азовському морі і однозначна реакція світу на цю агресію, тільки підтверджує статус РФ в мінських групах як країни-агресора, відповідальної за окупацію і агресію", - резюмувала віце-спікер.

Нагадаємо, 25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення дістали декілька моряків, загалом РФ незаконно утримує 24 українця.

Росія на порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні Росії "суди" Сімферополя та Керчі на два місяці заарештували їх за обвинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб".

Україна не визнає захоплення суден і "суди" над моряками ВМС, та наголошує на тому, що перехід до Маріуполя здійснювався відповідно до норм міжнародного права щодо забезпечення безпеки судноплавства.

У зв'язку з ескалацією на Азові, увечері 26 листопада Верховна Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у 10 областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. Закон про введення воєнного стану набув чинності, 28 листопада. На посилений режим несення служби перейшли представники силового блоку: прикордонники, військові, поліцейські та СБУ.

Докладніше про нерішучість Заходу у підтримці України проти російської агресії читайте у статті Володимира Кравченка "Різноголосся євроатлантичного хору" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".