Transparency International оцінила рівень законодавчого нагляду за оборонною галуззю у 82 країнах світу.
Згідно з дослідженням "Нагляд?", 85% парламентів бракує ефективного, підзвітного і всеосяжного контролю оборонної політики. Окрім того, 70% найбільших у 2012 році країн-постачальників зброї залишають у законах лазівки для корупції.
Україна потрапила у групу країн з "помірним" корупційним ризиком ("moderate") за рівнем парламентського нагляду за оборонною галуззю - поряд з Аргентиною, Боснією і Герцеговиною, Чилі, Хорватією, Кіпром, Іспанією, Чехією, Угорщиною, Італією, Латвією, Мексики, ПАР і Таїландом.
У верхню частину рейтингу, продемонструвавши низькі корупційні ризики, потрапили лише чотири держави: Австралія, Німеччина, Норвегія і Великобританія.
За ними розташувалися дванадцять країн, чиї парламенти здійснюють щодо ефективний контроль оборонної галузі (Австрія, Бразилія, Болгарія, Колумбія, Франція, Японія, Польща, Словаччина, Південна Корея, Швеція, Тайвань, США).
Після "помірної" групи, в яку увійшла Україна, йдуть три групи країн з "високим" (зокрема, Росія, Грузія, Ізраїль, Індія, Казахстан, Туреччина) і "дуже високим" (Афганістан, Китай, Венесуела, Туніс, Зімбабве тощо) корупційним ризиком.
В нижню частину рейтингу, показавши критично нульовий рівень парламентського нагляду за оборонною галуззю, потрапили 14 країн: Алжир, Ангола, Камерун, Кот-Д'івуар, Демократична республіка Конго, Єгипет, Еритрея, Іран, Лівія, Катар, Шрі-Ланка, Саудівська Аравія, Сирія та Ємен.
Згідно з оцінкою TI-DSP, загальна вартість корупції в оборонному секторі досягає як мінімум 20 млрд доларів на рік (дані засновані на відомостях Світового банку та Стокгольмського інституту досліджень проблем миру - SIPRI).
У дослідженні робиться припущення, що президентські системи більш схильні до ризику корупції, ніж непрезидентські. Окрім того, на думку експертів, корупція зростає там, де значну частину населення складають військові: велика армія має можливість значно впливати на роботу уряду за допомогою лобізму і саботажу дій парламенту щодо контролю оборонного сектора.
Transparency International закликала всіх парламентаріїв створювати міжпартійні комітети і групи зовнішніх експертів для посилення нагляду і поширювати інформацію про дебати на оборонні теми.
Фахівці також виділили сім областей, в яких парламенти можуть знизити рівень корупції в оборонному секторі. Це спостереження і обговорення бюджету оборонного комплексу, прозорість бюджету, нагляд за таємними статтями бюджету, зовнішній аудит, спостереження та обговорення політики, контроль за спецслужбами, контроль закупівель.
Зазначимо, що це дослідження є спорідненим проектом Індексу державної антикорупційної політики в оборонному секторі. Згідно з індексом Україна опинилася в групі D+ (з досить високим рівнем ризику) разом з такими країнами, як Боснія і Герцеговина, Кенія, Кіпр, Кувейт, Індія, Ізраїль, Ліван, Мексика, Непал, ОАЕ, Сербія, Сінгапур, Таїланд, ПАР.
Повністю ознайомитися зі звітом тут (прес-реліз російською). !zn