У відповідь на резонансну публікацію The New York Times МЗС України має ініціювати міжнародне розслідування обставин розвитку ракетно-космічної програми Північної Кореї, вважає директор Національного інституту стратегічних досліджень, радник президента України і екс-гендиректор Національного космічного агентства України Володимир Горбулін.
Відповідну заяву директор зробив в ході брифінгу у вівторок. На його думку, ситуація завдає шкоди Україні.
"У даній ситуації Міністерству закордонних справ треба б запропонувати світовій спільноті, (а в першу чергу Сполученими Штатами), провести дослідження як у нас в Україні, так і, в цілому, напевно, в усьому світі: яким чином Північна Корея змогла розвинути свою ракетно-космічну програму. Чи є тут певне китайське коріння, чи ні? Є тут російські корені, чи ні? А ці дві країни підтримували і підтримують тісні відносини з КНДР. Яким чином (можливо це, чи неможливо) – будуються взаємини між Північною Кореєю та Іраном?" - заявив Горбулін.
На його думку, подібна пропозиція Києва допоможе припинити "постійні нападки на нашу країну, як на країну, яка постійно чимось торгує, забороненим міжнародними договорами та угодами".
"Я в 1997 році підписав РКРТ від імені України. Я не знаю жодного випадку (порушення – ред.), у тому числі і продажу двигунів для ракет повітря-повітря в Іран, у чому теж звинувачували свого часу Україну. І жодного факту не було доведено. Але ми постійно на сторінках газет і в телевізійних передачах", - зазначив експерт.
Горбулін, при цьому допускає, що подібна ініціатива може спричинити за собою іміджеві втрати.
"Тут, можливо, доведеться розсьорбувати чимало тяжких сторінок. Але тоді ми прийдемо до одного висновку: ми сьогодні порядна країна, ми чесна країна. А найголовніше - ми єдина країна, яка пішла на скорочення, і фактично, на розставання зі своїм третім у світі ракетно-ядерним комплексом", – уклав він.
Нагадаємо, раніше на сайті американської газети The New York Times була опублікована стаття під заголовком "КНДР могла добитися успіху у випробуванні ракет завдяки двигунам з України". В цьому матеріалі, з посиланням на дослідження спеціаліста з ракетним питань Майкла Еллемана йдеться про те, що останні успіхи КНДР випробування міжконтинентальної балістичної ракети "стали можливі завдяки покупці потужних ракетних двигунів на чорному ринку, ймовірно, з українського заводу, що має історичні зв'язки з російською ракетною програмою".
У свою чергу, ДП "Південний машинобудівний завод" (Дніпро) спростував припущення про причетність підприємства до ракетної програми КНДР. На підприємстві також зазначили, що Південмаш "не тільки не є основним виробником ракет для РФ, але і взагалі не поставляє в РФ ні ракети, ні їх деталі і складальні одиниці, включаючи ракетні двигуни".