Україна ініціюватиме запровадження нових санкцій проти Росії, якщо країна-агресор відмовиться виконати рішення Міжнародного трибуналу з морського права та звільнити українські кораблі і моряків, повідомив у коментарі "Укрінформу" посол України в Німеччині Андрій Мельник.
"Україна отримала переконливу дипломатичну перемогу і потужний додатковий міжнародно-правовий козир, щоб домогтися якнайшвидшого звільнення наших моряків... Якщо ж Москва вирішить ігнорувати це рішення, то ми просуватимемо ідею запровадження нових гамбурзьких санкцій щодо Росії", - пообіцяв він.
Дипломат також закликав уряд Німеччини й очільника МЗС Гайко Мааса вимагати від Кремля негайного виконання рішення Міжнародного морського трибуналу: звільнення 24 військовополонених українських моряків, трьох кораблів ВМС України та забезпечення умов для їх повернення.
Нагадаємо, 25 травня Міжнародний трибунал ООН з морського права ухвалив рішення, яким зобов'язав РФ звільнити два катери, рейдовий буксир ВМС України і 24 українських моряків, захоплених в районі Керченської протоки в листопаді 2018 року. Рішення підтримали 19 суддів, російський суддя голосував "проти".
Тепер Росія протягом місяця повинна закрити незаконно відкриті кримінальні справи та відпустити українських моряків, забезпечивши умови для повернення військовополонених і кораблів в Україну. Виконання рішення є обов'язковим. Справу про імунітети кораблів і моряків ВМСУ по суті розглядатиме окремий арбітраж.
У російському МЗС заявили, що захоплення українських кораблів і моряків нібито не є юрисдикцією міжнародного арбітражу. Тим не менш, інцидент в Керченській протоці є грубим порушенням імунітету, яким користуються військові кораблі у відповідності до Конвенції ООН з морського права.
Своєю чергою новообраний президент України Володимир Зеленський назвав виконання країною-агресором рішення трибуналу ООН "першим сигналом про реальну готовність до припинення конфлікту з Україною".
Спецпредставник Державного департаменту США з питань України Курт Волкер також закликав РФ виконати вимогу Міжнародного трибуналу ООН з морського права та звільнити українських моряків.
25 листопада 2018 року російські спецпризначенці атакували та захопили два катери та рейдовий буксир ВМС України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення дістали кілька моряків, у полон потрапили 24 українських військовослужбовця.
Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, наголосивши на тому, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включно з країнами "Великої сімки".
Докладніше про позов України проти Росії у справі військовополонених моряків читайте у статті Володимира Кравченка "Гамбурзький розрахунок" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".