В Україні половина громадян переконані, що не змогли б домогтися правосуддя, якби зіткнулися зі злочином. Однак українці цілком позитивно ставляться до зміни ситуації із правосуддям. Зокрема, під час презентації відповідного дослідження, проведеного на замовлення ГО «Адвокат майбутнього» пояснили, які б нові підходи варто було застосувати до територіальної організації судової влади в Україні.
Зокрема, експерт з доступу до правосуддя, програмний директор Мережі правового розвитку Віталій Охріменко пояснив важливі базові сценарії зміни судової влади, які базуються на сервісі та ефективності системи судів, а також її інклюзивності.
Так, що стосується нового підходу на базі сервісу та ефективності, то він включає:
- децентралізацію судової влади та збільшення ролі місцевих громад у відправленні правосуддя;
- оптимізацію мережі місцевих судів через її узгодження із зміненим адміністративно-територіальним устроєм;
- утворення єдиних судових округів, присутність усіх трьох інституційних складових систем правосуддя: місцевого суду, місцевої прокуратури, місцевих ЦНАПів;
- цифровізацію судочинства та розширення можливостей дистанційної участі у судовому розгляді справи.
Що стосується доступності судової влади, то новий підхід включає:
- збільшення інклюзивності судочинства через розширення безпосередньої участі громадян у його здійсненні на місцях;
- розширення можливостей альтернативного врегулювання спорів на рівні місцевих територіальних громад, насамперед через арбітраж та медіацію;
- впровадження моделей присутності системи правосуддя на рівні громади: мирові суди, інститути присяжних тощо.
Нагадаємо, згідно з опитуванням Центру Разумкова, проведеним з 23 по 31 травня 2023 року, більшість респондентів – 70% – не довіряють судам чи судовій системі в цілому. Водночас найбільше вони вірять ЗСУ, добровольчим загонам, Нацгвардії, волонтерським організаціям та ДСНС.