UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українці гнучкі до дискусій щодо мирних домовленостей, але на мир за будь-яку ціну не згодні – опитування

Питання деокупації територій для громадян болюче, а пріоритетом лишається безпека та захист від майбутніх нападів.

Сьогодні українці гнучкі та відкриті до дискусій щодо параметрів мирних домовленостей, але попри це громадяни України однозначно не згодні на «мир на будь-яких умовах». Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології.

Зокрема, соціологи дослідили ставлення українців до можливих «пакетів» мирних домовленостей. Загалом для опитування сформували три такі «пакети» з позитивними та негативними аспектами для України. Кожному респонденту випадковим чином обирали пакет та запитували: «Є різні варіанти завершення війни. Зараз я зачитаю Вам один варіант, а Ви скажіть, як Ви би поставилися до нього». Відповідь пропонували дати за шкалою «я легко погоджуюся на цей варіант», «це буде важкий варіант, але загалом прийнятний» чи «цей варіант зовсім неприйнятний».

Пакет №1:

Пакет №2:

Пакет №3:

Читайте також: У Західній Європі впала готовність підтримувати Україну “до перемоги” — опитування

Так, варіант з відкладенням деокупації територій, забороною вступу до НАТО, але з членством у ЄС, підтримують 41% опитаних. Для 47% такий варіант виявився категорично неприйнятним. У червні минулого року 38% респондентів готові були прийняти цей варіант, а 54% були категорично проти. 

Якщо ж на додачу до вступу в Євросоюз Україна отримає членство в НАТО, але ми відкладаємо звільнення окупованих територій, то 64% погодились би з таким перебігом подій. Категорично проти виступили 21% респондентів. У червні 47% були готові підтримати цей варіант, а 38% були категорично проти.

Якщо говорити про третій пакет, то 60% опитаних прийняли б варіант членства в НАТО та Євросоюзі й визволенням Херсонської та Запорізької областей, але з відтермінуванням деокупації Криму та Донбасу. Для 26% цей варіант був би неприйнятним. У червні 57% були готові підтримати цей варіант, а 33% були категорично проти. 

[pics_lr left="/img/forall/u/13/95/17ebe24f22f75d849b858620f5ffc10f.jpg" ltitle="" right="/img/forall/u/13/95/167ebf36d9de2a89b9b54feedd77f21f.jpg" rtitle="undefined"]

З результатів опитування, соціологи зробили висновок, що:

Читайте також: Понад 40% українців очікують, що 2025 рік буде кращим за цей рік — опитування

Опитування провели 2-17 грудня 2024 року методом телефонних інтерв’ю на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Загалом опитали 2000 повнолітніх українців по всій підконтрольній Україні території. 

Респондентам ставився один із трьох пакетів, тому для кожного з цих пакетів ми отримали відповіді від 630-706 респондентів. Решту респондентів запитували про їхнє ставлення до територіальних поступок в обмін на мир. Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищує 5%. 

Нагадаємо, під кінець 2024 року зменшилася частка тих громадян, які за жодних умов не згодні на територіальні поступки заради досягнення миру. Однак таких українців досі більш як половина.