UA / RU
Підтримати ZN.ua

Переможці міжнародних олімпіад залишилися без премій Президента України – журналістка

Нині талановиті школярі зрозуміють, чи потрібні своїй країні. Сподіваємося, Міносвіти передумає і змінить рішення.

Команди українських старшокласників гідно виступили на міжнародних олімпіадах із математики (три золоті медалі, дві срібні та одна бронзова), фізики (одне золото, одне срібло і три бронзи), та інформатики (одна золота і дві срібні медалі). 

Однак героїв не зустрічатимуть із квітами та оркестром у МОН і не нагороджуватимуть стипендіями президента, хіба що під тиском громадськості. Оскільки насправді чиновники офіційно не мають стосунку ні до поїздки українських команд на Олімпіаду, ні до їхньої підготовки. Усе робили небайдужі – учителі та спонсори, пише редакторка відділу освіти і науки ZN.UA Оксана Онищенко.

За правилами міжнародних олімпіад, щоб українські школярі могли брати в них участь, обов'язково має відбутися Всеукраїнський етап і потім відбірковий тур. Але рік тому Міносвіти вирішило не проводити Всеукраїнських олімпіад під час карантину. З одного боку – це турбота про здоров'я дітей, а з другого, можна було б організувати олімпіади заочно, під прицілом відеокамер і в присутності спостерігачів.

«Розуміючи, що рішення Міністерства загрожує недопущенням до міжнародних змагань, керівники команд і вчителі узялися вирішувати проблему самостійно. Благо, зареєструватися на міжнародну олімпіаду можна й без МОН», - пише авторка.

Математики змогли організувати Всеукраїнську олімпіаду за допомогою Спілки ректорів України – у приміщеннях вишів у регіонах. Призи переможцям забезпечили спонсори. Хіміки теж знайшли спонсорів і без допомоги держави провели два тури дистанційно – з відеокамерами та спостерігачами. І фізики не залишилися без олімпіади – завдяки знайденим через Facebook меценатам, отримали кошти на оплату оргвнеску та купівлю необхідного для участі обладнання.

«Ну а держава наче й не при справах, – у папірцях МОН чітко сказано, що в пандемію олімпіади не проводяться, тому, з юридичної точки зору, тут не може бути питань», - додає Онищенко.

Попри те, що талановита українська молодь змогла заявити про себе у світі, через відсутність «благословення» від Міносвіти, у них не буде пільг при вступі до українських вишів, адже в Умовах прийому до ВНЗ сказано, що пільги надаються «особам, які є членами збірних команд України та брали участь у міжнародних олімпіадах (відповідно до наказів МОН)...».

«У нас безліч пільговиків, які можуть поступати до вузів за особливими правилами й навіть без ЗНО, але олімпіадників серед них немає», - коментує Онищенко.

З тієї ж причини переможці міжнародних олімпіад залишаться й без президентських премій (хоча мали отримати по 100 тисяч гривень кожний): у постанові Кабміну так і написано: «питання про призначення та виплату премій для переможців всеукраїнських і міжнародних олімпіад не розглядається».

«Ось і виходить, що нагороди міжнародної олімпіади визнають у всьому світі, а в Україні – тільки якщо вони підтверджені «відповідним наказом МОН». Отже, без цього наказу медаль, вручена авторитетним міжнародним журі, ніби й не медаль. Бог із ними, з пільгами при вступі,– ці талановиті діти складуть ЗНО й так. Те, що вони залишаться без премій, сумно, але не смертельно. Але нині вони зрозуміють, чи потрібні своїй країні», - підсумовую авторка.

Читайте також: Зі 107 країн світу школярі з України посіли шосте місце на Міжнародній олімпіаді з математики

Що взагалі відбувається з нашим олімпіадним рухом? Як так виходить: ЗНО з математики провалено, а на міжнародній Олімпіаді наша країна посіла шосте місце у світі? Відповіді – у матеріалі Оксани Онищенко «З медалями міжнародних олімпіад, але без премії від президента: чому Україна програє битву за мізки» для читачів ZN.UA.