UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українські фахівці підготували поради для хворих на ковід і тих, хто боїться захворіти

Важливий не лише контакт, а і його тривалість, відстань, наявність засобів захисту.

Активісти та фахівці у галузі медицини розробили поради для українців на час спалаху в країні коронавірусної інфекції. Автори вважають, що  ці рекомендації дозволять пацієнтам бути більш незалежними від свого лікаря та швидше реагувати на небезпечні ознаки.

Що робити, якщо підозрюєш у себе COVID-19

Фахівці радять проаналізувати наявні симптоми за 20-ти бальною шкалою. Найменший бал – у симптомів, які можуть бути у будь-яких сезонних респіраторних захворювань, найвищий – у таких, як: кашель або ускладнене дихання (3 бали), втрата смаку та/або нюху (3 бали).

Також варто відповісти на запитання, чи був нещодавно близький контакт із хворим на коронавірус або людиною, яка має симптоми (5 балів).

Якщо результат від 1 до 4 балів, варто залишитися вдома та повторити тестування за 1-2 дні. Якщо симптоми зменшаться, можна повертатися до звичайного життя.

Якщо результат від 5 до 20 балів – варто обмежити контакти з людьми і зателефонувати сімейному лікареві та проконсультуватися щодо тестування на COVID-19.

Що робити, якщо контактував із хворим на коронавірус

По-перше, варто з’ясувати, наскільки близьким був контакт. Якщо неблизьким – варто обмежити спілкування з людьми та спостерігати за власним станом.

Якщо близьким – варто самоізолюватися на 14 днів із першого ж дня контакту, у разі появи симптомів – зателефонувати сімейному лікареві, за відсутності симптомів після двотижневої самоізоляції можна повертатися до звичайного життя.

Близьким вважається контакт тривалістю понад 15 хвилин на відстані ближче ніж 1,5 метра і без масок.

Що робити хворим на коронавірус на амбулаторному лікуванні

Фахівці рекомендують не нервувати та зберігати спокій, адже психічне здоров’я – важлива складова успішного одужання.

Варто багато відпочивати, робити дихальні вправи, випивати 1,5-2 літри води на добу (бажано без цукру), контролювати температуру та рівень кисню в крові. Бажано провітрювати кімнату та виходити на прогулянки, якщо є сили (не підходячи до людей ближче, ніж на 1,5 м).

Також потрібно попередити усіх, з ким був контакт у день виникнення симптомів та за 1-2 дні до цього.

На варто займатись самолікуванням, а якщо самостійний прийом не призначених лікарем препаратів вже розпочато, варто повідомити йому, що саме, у якому дозуванні та скільки разів на день ви приймаєте. Те саме стосується й обстежень – усі необхідні призначить лікар.

Що робити тим, хто боїться захворіти на коронавірус

  1. Знайти сімейного лікаря, якому ви довіряєте. Якщо декларацію ще не укладено, варто це зробити, якщо вже є – оновити інформацію про свого лікаря (телефон, графік роботи, чи можна з ним зв’язатися у позаробочий час і як);
  2. Носити маску в громадських місцях, але робити це правильно, прикриваючи рот і ніс;
  3. Мити руки після прогулянки вулицею і відвідування громадських місць, перед тим як знімати та одягати маску. Не торкатися брудними руками обличчя;
  4. Не відвідувати масові заходи, а якщо у родині є люди із хронічними захворюваннями, контакти з людьми краще взагалі обмежити;
  5. При кашлі та чханні прикривати рот згином руки чи паперовою серветкою;
  6. Можна порадитися зі своїм сімейним лікарем щодо доцільності додаткових щеплень, наприклад, від грипу та пневмококу.

Рекомендації підготовлено ГО «Академія сімейної медицини України», Ініціативою ХОЛОН, україно-швейцарським проєктом «Розвиток медичної освіти» та Центром економіки охорони здоров'я Київської школи економіки.

Наша спільнота, ГО "Академія сімейної медицини України", усвідомлюючи складність теперішнього часу та розгубленість...

Опубликовано Академія Сімейної Медицини України/ Academy of Family Medicine of Ukraine Четверг, 19 ноября 2020 г.

Читайте також: Замість локдаунів у країнах Європи можна просто ретельно дотримуватися маскового режиму – ВООЗ

Докладніше про те, як лікуються хворі на коронавірус у сільській місцевості і яких порушень припускаються на різних рівнях надання допомоги пацієнтам із таким діагнозом, читайте у статті Алли Котляр та Оксани Онищенко «Не пацієнт, а терпила?» для читачів ZN.UA.