UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українська мова як інструмент спротиву: історія розмовного клубу в Херсоні

Херсонці чекають на відновлення роботи розмовного клубу «Єдині», який допомагає їм переходити з російської на українську мову.

Період проведення розмовних клубів української мови для модераторки Всеукраїнського руху «Єдині» в Херсоні Ольги Крижановської припав якраз на момент підриву Каховської ГЕС. І поки всі оговтувалися від шоку, робота клубу не зупинялася. Адже для себе Ольга вирішила, що українська мова – це та посильна боротьба, яку вона може дати своїй Батьківщині зараз, розповідає Ірина Скосар у статті «Жінки, які воюють словом та вчинком – за мову і за Україну». 

«У травні 2023 року Херсон трохи «зміцнішав» після окупації, втім, потерпав від обстрілів. Ми з колегами просто схопилися за ідею з розмовними клубами від Всеукраїнського руху «Єдині» – мовного курсу з допомоги у переході на українську, бо запит на українську в місті був», – згадує Оля.

До проєкту долучилася Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки. 

Щоб проводити курс із переходу на українську мову, Ольга пройшла навчання модераторів, а група охочих вчитися набралась за один день. 

Фото надане автором

Читайте також: Уроки української мови в Telegram: історія засновниці каналу «Моя мовонька» 

Під час 28-денного марафону для користувачів бібліотеки, яким необхідна була підтримка в процесі переходу на українську мову, відбулося близько десяти зустрічей, у яких взяли участь 48 людей. 

Для херсонців розмовні клуби стали просто живими оазами, психологічною реабілітацією від наслідків окупації Росією, пише Скосар.

Роботу розмовного курсу планували продовжувати, однак у вересні Росія посилила обстріли міста. Крижановська каже, що не може ризикувати життям своїх учнів. Тому наразі розмовні клуби «Єдині» на паузі. 

«Але учасники телефонують і чекають, коли ситуація дасть змогу знову зустрітись, аби разом набувати мовної стійкості», – додала Крижановська.