Від моменту своєї появи в інформаційному просторі України військовий аналітик Агіл Рустамзаде завжди вказував на важливість дронів-камікадзе, але ми пропустили цю історію. У результаті, 10 жовтня Росія з допомогою іранських Shahed-136 розпочала масове і планомірне знищення нашої енергетичної інфраструктури.
Минув місяць. ЗСУ скористалися рекомендацією експерта щодо радянських зенітних установок ЗУ-23, які є на українських складах і якими можна ефективно збивати дрони за відсутності замкненої парасольки ППО. Тож Рустамзаде під час інтерв'ю з Інною Ведерніковою для ZN.UA проаналізував, як зараз Сили оборони борються з російськими загрозами в небі.
"Дрони-камікадзе, які використовує Росія, це не тільки Shahed-136. На лінії фронту вам докучають ще й російські "Ланцети", - розповів він. - За останні десять днів я побачив 10–15 відео, де вони знищують ваші гармати й самохідні артилерійські установки. І мені прикро, що один дрон на висоті близько тисячі метрів знімає, як інший дрон уражає. Це означає, що Україна не розгорнула військової ППО".
Рустамзаде зазначив, що Україні треба було готуватися, розуміючи, що будь-яку самохідну артилерійську установку шукатимуть і знищуватимуть. А отже, вона не повинна виходити на місце дислокації сама, а тільки під прикриттям зенітного кулемета або зенітної гармати.
Те саме, за його словами, стосується й ударів по міській інфраструктурі.
"Я ще не бачив відеокадрів, щоб дрони-камікадзе знищували зенітними гарматами або кулеметами в містах. У тому числі вашими ЗУ-23-2, які лежать на складах, - оцінив ситуацію аналітик. - Тому я вважаю, що ви все ще марнуєте дорогі ракети".
Експерт прокоментував й те, що, за інформацією ZN.UA, найближчим часом Україна отримає досить серйозний потік ППО, у тому числі винищувачі F-16.
"Я з самого початку розумів і казав, що F-16 дуже потрібні Україні. Можна було передбачити, що Росія почне бити по інфраструктурі. Літаки F-16 можуть купірувати загрозу дронів-камікадзе та крилатих ракет, - пояснив він.- У Росії вже зараз нестача балістичних ракет. "Іскандери" вони майже всі відстріляли, а те, що в них залишилося, — падає їм же на голову. Однак ще є до 10–15 штук "Кинджалів", якими вони битимуть по найбільш пріоритетних цілях. Так, винищувачі F-16 зможуть узяти на себе основне навантаження ППО".
Якщо звернутися до досвіду боротьби з Shahed-136 Саудівської Аравії, продовжив він, то саудити чергували в повітрі на винищувачах F-15 і збивали їх. Є контейнери оптичної розвідки, з допомогою яких вони озброювали свої літаки та спокійно знищували дрони. Тим самим шляхом так само вдавалося збивати дрони-камікадзе Ізраїлю.
Крім того, винищувач F-16 — це багатофункціональна платформа. Вона може застосовувати ракети дальністю до 250 кілометрів.
"Тобто ви отримаєте не тільки ППО, а й інструмент, який допоможе вам знищувати військову інфраструктуру противника на відстані 200 кілометрів від лінії фронту, - пояснив Рустамзаде. - Підривати його танкоремонтні заводи, на яких активно ремонтують військову техніку. Знищуючи такі заводи, ви будете перешкоджати противнику відновлювати сили й ресурси. Оскільки таких ракет у вас поки що немає, вам доводиться працювати асиметрично — партизанити, підриваючи цистерни з паливом на залізницях. У кожному разі, F-16 — хороший інструмент, але це дозований інструмент, тоді як вам потрібно в багато разів більше.
Однак я чув новину, що на вашому бомбардувальнику СУ-24 скоро встановлюватимуть ракети SCALP. Це теж дуже хороші ракети дальністю 250 кілометрів. Тобто в перспективі, навіть без поставок F-16, ви отримаєте дуже великі можливості для ударів углиб території противника".
Що стосується термінів поставок F-16 на озброєння, то вони залежать від того, чи навчалися вже українські льотчики у США.
"До мене доходила інформація, що навчалися. На території України є, як мінімум, 4–5 міжнародних цивільних аеропортів, де F-16 можуть сідати і злітати, - розповів він. - Для злету одного винищувача потрібно до десяти спеціалізованих автомобілів. І якщо котрась країна НАТО надасть вам частину своєї аеродромної служби й техніки, то це 2–3 тижні.
Інший варіант — вам передають F-16, пілоти перенавчаються в Німеччині, потім ви щось закуповуєте… це довго. Але я не в курсі всього цього процесу. Тому мені важко сказати, через скільки часу F-16 стануть на чергування над Україною".
Більше матеріалів Інни Ведернікової читайте за посиланням.