UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна виконала дві з семи рекомендацій Єврокомісії на шляху до переговорів про членство у ЄС – Reuters

У Брюсселі готуються представити проміжний звіт щодо прогресу України у реформах

Цього тижня у звіті Європейського Союзу буде зазначено, що Україна виконала дві з семи рекомендацій, що були дані Європейською Комісією для початку переговорів про членство, повідомили два джерела в ЄС. При цьому Єврокомісія має намір підкреслити прогрес, досягнутий попри війну, спричинену російським вторгненням, повідомляє Reuters.

Доповідь Європейської комісії є важливою віхою в цьому процесі, який, як сподіваються прихильники швидкого вступу України до ЄС, завершиться рішенням 27 країн-членів блоку в грудні розпочати переговори з Києвом про вступ.

Читайте також: Зеленський: настав час для позитивного рішення щодо відкриття переговорів про членство України в Євросоюзі

Два високопосадовці ЄС, які були ознайомлені зі звітом, який ще не був оприлюднений, заявили, що Україна вже виконала дві рекомендації Єврокомісії. Один з чиновників сказав, що вони стосуються судової реформи та законодавства про ЗМІ, і додав, що основна увага у звіті зосереджена на позитивних моментах.

«Прогрес є. Звіт буде помірно позитивним. Йдеться не про прикрашання дійсності, а про визнання прогресу, наприклад, є значні антикорупційні справи, які можна назвати», – сказав співрозмовник  агентства на умовах анонімності. 

За останні місяці в Україні відбулося кілька гучних справ про корупцію, в тому числі затримання голови Верховного суду за підозрою в отриманні хабара в розмірі 2,7 мільйона доларів.

Читайте також: Маємо бути готовими до вступу в Євросоюз через два роки – Шмигаль

Окрім посилення боротьби з хабарництвом, інші рекомендації включають реформування Конституційного суду та правоохоронних органів України, заходи з боротьби з відмиванням грошей, а також закони, спрямовані на стримування олігархів та захист прав національних меншин.

«Щодо реформ, то це наполовину повна склянка, ми б ніколи не прийняли негативного тону щодо України на даний момент. У судовій реформі спостерігається певний прогрес, хоча є ще ключові реформи, які необхідно провести. Не все є задовільним», – повідомило третє джерело, також чиновник ЄС, знайомий з рекомендаціями ЄС Україні щодо верховенства права.

Урядовець зазначив, що Україна призначила нових керівників Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та Національного антикорупційного бюро, як і вимагалося, хоча її антиолігархічний закон 2022 року був визнаний недостатнім.

Читайте також: Посол Макеєв пояснив, чому німці можуть бути зацікавлені в членстві України в Євросоюзі

Цей звіт є проміжною оцінкою перед більш офіційним завтом у жовтні. Він буде представлений 27 національним послам ЄС у Брюсселі 21 червня, а потім – на зустрічі міністрів закордонних справ у Стокгольмі 22 червня.

27 країн-членів ЄС мають вирішальне слово щодо того, чи розпочинати переговори про членство з Києвом і коли саме. Для цього Україна має привести своє законодавство у відповідність до численних стандартів ЄС – від кліматичних до трудових. 

Сусіди України на східному фланзі ЄС, Польща та країни Балтії, загалом підтримують прискорений шлях для Києва, тоді як західні, старіші країни-члени, зокрема Франція, Німеччина та Нідерланди, ставляться до цієї ідеї прохолодніше.

Читайте також: У Євросоюзі досі не фіксували контрабанди зброї з України

Після візиту до Києва 9 травня голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що «Багато прогресу було досягнуто, але робота ще має бути зроблена». Раніше президент Чехії Петр Павел заявляв, що переговори про вступ України до Європейського Союзу «реалістично» розпочнуться наприкінці 2023 року.

Про що говорить оцінка Єврокомісії щодо готовності України до приєднання до ЄС читайте у статті експерток Українського центру європейської політики Любові Акуленко і Сніжани Дяченко «Як Україні швидше вступити до ЄС: кілька речей, про які потрібно знати» на ZN.UA.