Оцінка діяльності урядів у боротьбі з пандемією COVID-19 досить висока, однак вона поступово падає.
Загроза захворювання вважається значною. Обмеження на поїздки широко визнаються як засіб боротьби з пандемією, а жертвування правами людини також присутні, але не без критики. Ставлення до вакцин позитивне, але тінь сумніву залишається значною і навіть домінує в низці країн, йдеться у дослідженні вивчення глобального ставлення до коронавірусної кризи, проведеного Міжнародною асоціацією Геллап в кінці 2020 року.
В Україні подібне дослідження проведено Фондом Демократичні ініціативи спільно з Київським міжнародним інститутом соціології.
Згідно з дослідженням більш ніж половина населення країн світу погоджується або твердо погоджується з тим, що їхні уряди добре справляються з коронавірусом. Дві п’ятих усіх опитаних із цим не згодні або категорично не згодні. Інші вагаються у своїх судженнях.
Громадяни США, Європи та Латинської Америки зараз найбільш критично ставляться до того, як їхні уряди розв’язують проблеми, пов’язані з поширенням коронавірусу.
Незадоволеність урядом особливо висока з точки зору управління корона-кризою в Україні (77%), Боснії і Герцеговині, США, Іспанії, Великій Британії – там понад дві третини респондентів повідомляють про незадоволення своїм урядом.
Майже три чверті респондентів з усього світу висловлюють готовність пожертвувати деякими своїми правами людини, якщо це допоможе запобігти поширенню захворювання. Чверть усіх респондентів поділяє протилежну думку.
Значна частина жителів Індії, Австралії, Азії, Близького Сходу, Африки, а також західних країн ЄС готові пожертвувати деякими своїми правами людини, якщо це допоможе запобігти поширенню хвороби. До 90% населення Грузії та В'єтнаму заявляють, що вони готові відмовитися від деяких своїх прав заради боротьби з вірусом, значна частка таких респондентів спостерігається і в Німеччині, Кот-д'Івуарі, Вірменії, Іраку, Киргизстані, Австрії, Україні (68%).
Люди в Росії, Латинській Америці, Східному Євросоюзі та США не воліють відмовлятися від своїх прав, навіть якщо це допоможе запобігти поширенню вірусу.
Найбільша частка неохочих поступатися своїми правами заради подолання пандемії зареєстрована в Японії, Мексиці, Перу, Палестині та країнах східної частини ЄС.
Обмеження на поїздки вже розглядаються як "нова норма". Понад три чверті країн світу згодні або повністю згодні з тим, що обмеження на поїздки між країнами прийнятні для боротьби з поширенням коронавірусу. П'ята частина опитаних не згодні або категорично не згодні з цим.
У таких регіонах, як Австралія, Східна Азія, США і ЄС (особливо в західних країнах ЄС) позитивні відповіді досягають понад 80% всіх відповідей (навіть 91% в Австралії). Більш ніж половина жителів України (58%) також схвалюють обмеження на поїздки між країнами як засіб запобігання поширенню захворюваності на COVID-19. Найменш прийнятними обмеження на поїздки є для населення Близького Сходу, країн Східної Європи і Росії – там до третини респондентів виступають проти розгляду обмежень на поїздки як вдалий захід у боротьбі з хворобою.
Понад дві п'ятих респондентів з країн світу згодні або повністю згодні з твердженням "Я вважаю, що загроза з боку коронавірусу перебільшена". Та все ж більшість із цим не згодна. Позиція, що загроза насправді перебільшена, дещо зростає у порівнянні з останніми місяцями.
Вакцини проти COVID-19 і вакцини загалом мають довіру в усьому світі. Понад дві третини людей у всьому світі заявляють, що вони вводитимуть вакцину проти COVID-19, якщо вона буде загальнодоступною і вважатиметься безпечною та ефективною. Однак четверта частина опитаних швидше за все відмовиться від можливості робити щеплення. Менш як 10% вагаються з цього приводу. Серед регіонів і великих країн, люди в Індії (85%) та Азії (до 80% в східній частині континенту і 98% у В'єтнамі) виявляють найбільшу готовність до ін'єкції вакцини проти Covid-19. В Україні 65% готові вакцинуватися проти коронавірусу.
В Україні дослідження проведено Фондом Демократичні ініціативи спільно з Київським міжнародним інститутом соціології. Опитування проведено на початку грудня 2020 року методом CATI (телефонні інтерв'ю з використанням комп'ютера, computer-assisted telephone interviews) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Вибірка репрезентативна для дорослого населення (віком 18 років і старше) України. До вибірки не включаються території, які тимчасово не контролюються владою України - АР Крим, окремі райони Донецької та Луганської областей. В ході опитування проведено 1000 інтерв'ю. Статистична похибка вибірки (з ймовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищує 3,5%.
Раніше повідомлялось, що за останні кілька місяців в Україні підвищився рівень задоволеності роботою органів влади в сфері боротьби з епідемією COVID-19. Про це свідчать результати опитувань Соціологічної групи "Рейтинг", проведених протягом 6-8 лютого.
Відзначається, що 39% опитаних задоволені діяльністю президента в боротьбі з епідемією коронавірусу (57% - не задоволені). Діяльністю Міністерства охорони здоров'я задоволені 33%, незадоволені - 65%. Діяльністю Міністерства внутрішніх справ задоволені 29%, незадоволені - 61%. Діяльністю Кабінету Міністрів задоволені 25%, незадоволені - 69%.
Також у порівнянні з листопадом минулого року, частота користування засобами індивідуального захисту в Україні дещо впала. Про це свідчать результати опитувань Соціологічної групи "Рейтинг", проведених протягом 6-8 лютого.
Так, 78% опитаних стверджують, що часто одягають захисну маску, 18% - іноді або рідко, 4% - майже ніколи. 63% часто дезінфікують руки, 28% - іноді або рідко, 8% - майже ніколи. Лише 10% часто використовують захисні рукавиці, 31% - іноді або рідко, 59% - майже ніколи.