Україна готується до масштабного наступу Росії на Донбасі. Москва зосередила сотні тисяч військ на сході країни, використовуючи тактику грубої сили та численної переваги, намагаючись зруйнувати оборону Збройних сил України, пише Foreign Рolicy.
На тлі нещодавнього сплеску бойових дій багато військових аналітиків вважають, що довгоочікуваний російський наступ уже триває і, як очікується, прискориться з наближенням першої річниці вторгнення.
«На сході щось назріває. Все більше і більше російських солдатів прибуває на фронт», — говорить Джонатан Всевіов, генеральний секретар Міністерства закордонних справ Естонії.
За оцінками українських чиновників, після недавньої мобілізації, яка почалася у вересні минулого року, російські сили всередині країни перевищили позначку в 300 000 осіб. Військові аналітики вважають, що ця цифра може бути трохи нижчою, але навіть більш консервативні оцінки присутності Росії в Україні значно перевищують сили вторгнення, які російський президент Владімір Путін використав для вторгнення в країну у лютому минулого року, і цього разу вони зосереджені на сході України.
«Ми очікуємо в найближчі 10 днів нове, величезне вторгнення», — сказав Foreign Policy український військовий, який на умовах анонімності говорив про плани розвідки.
Вихідними міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що очікує ескалації російських операцій у річницю вторгнення 24 лютого.
Оскільки російські війська зазнали значних втрат у перші місяці війни, восени Кремль оголосив про часткову мобілізацію, щоб залучити близько 300 000 нових військ. Незважаючи на хаотичний характер вербування та недостатню підготовку новобранців, мобілізаційні зусилля, схоже, увінчалися успіхом, оскільки було розгорнуто достатньо військ, щоб зупинити просування України — хоча й із значними втратами для російських військ. За оцінками американських і західних офіційних осіб, близько 200 000 російських військових були вбиті або поранені в боях, повідомила минулого тижня New York Times.
Новобранці значно гірше оснащені та навчені, ніж початкові сили вторгнення Москви, відправлені в Україну у лютому минулого року.
За словами війькової аналітикині корпорації Rand Дари Масікот, у багатьох випадках новобранці використовувалися для виконання атак за допомогою людських хвиль: тактики, популярної в радянській Червоній армії, яка передбачає пересування по відкритій місцевості з потраплянням під сильний вогонь з боку українських сил.
Жорстокі напади Росії завдали шкоди Збройним силам України, яким тепер доводиться боротися з набагато щільнішою російською присутністю.
«Багатьох з тих факторів, які дозволили українцям успішно провести контрнаступ у Харкові, більше немає. Лінії товщі. Вони їх вибудували. Вони окопалися», — говорить Масікот.
Росія також почала озброюватися для майбутнього наступу. За оцінками українських військових, Росія вже має 1800 танків, 3950 одиниць бронетехніки, 2700 артилерійських систем, 810 систем залпового вогню радянських часів типу «Град» і «Смерч», 400 винищувачів і 300 гелікоптерів, готових до нової хвилі ударів.
За словами високопоставленого американського військового чиновника, Пентагон описав російські війська, які вже були направлені на поле бою для затикання оборонних дір, як «погано оснащені і поспіхом, неякісно навчені».
Деякі європейські політики вважають, що мобілізація Росії ніколи не припинялася після оголошеного Кремлем вересневого призову.
«Мобілізація не закінчилася. Зараз у Росії вона триває, але тихо. Вони не піднімають навколо цього галасу через внутрішні міркування», – сказав Всевіов.
Кароліна Хірд, аналітикиня Інституту вивчення війни, сказала, що постійно надходять повідомлення, які свідчать про те, що зусилля з мобілізації негласно продовжуються.
«Ми постійно отримуємо повідомлення про те, що люди отримують повістки по мобілізації або, наприклад, роботодавці, підприємства отримують списки працівників, яких їм необхідно відправити до військкомату», — говорить вона.
У Пентагоні вважають, що Кремль почав відправляти на фронт десятки тисяч військових, щоб компенсувати втрати, яких російське військо зазнало внаслідок боїв у містах Бахмут і Соледар на Донбасі, однак Київ вважає, що Путін може піти ще далі, ввівши нові війська приблизно 24 лютого, на річницю повномасштабного вторгнення.
«Це набагато більше, ніж те, що було під час першої хвилі. Вони не звертають уваги ані на жертви, ні на втрати», – сказав український військовий.
Хоча немає жодних ознак того, що Путін відмовився від своєї загальної мети – повністю захопити Україну, аналітики та українські чиновники очікують, що майбутній наступ зосередиться на східній Україні на тлі сплеску бойових дій у Донецькій та Луганській областях.
«Мені здається, що, ймовірно, були якісь вказівки з Кремля, передані начальнику Генштабу Росії Валерію Герасимову. Я думаю, що перед ними стоїть завдання за можливості вийти до кордонів Донецька та Луганська», – говорить Масікот, маючи на увазі два з чотирьох українських регіонів, які Кремль анексував у вересні.
Але побоювання, що навіть погано навчені російські підрозділи можуть подолати українські лінії ударами в стилі людських хвиль, змусили Київ вдатись до більш термінових закликів по отримання західної зброї, незважаючи на майже 9 мільярдів доларів США у вигляді військової допомоги Україні з грудня — майже на 50% більше, ніж весь річний довоєнний бюджет Києва на оборону.
Проте деякі з ключових видів зброї, запропонованих Сполученими Штатами, щоб протистояти російській масі з куль і тіл, такі як системи протиракетної оборони Patriot, броньовані бойові машини Bradley і основні бойові танки Abrams, можуть потрапити в країну лише в березні або квітні — це якнайшвидше. А наземні бомби малого діаметра можуть потрапити до Києва не раніше, ніж за дев'ять місяців.
У той час, як Москва вже демонструє ознаки активізації своїх зусиль на Донбасі, багато аналітиків вважають, що російські військові прагнуть просунутися якомога далі до прибуття західної військової техніки з нового списку.
«Я не знаю, як ми будемо витримувати цей контрнаступ. Це буде надзвичайно складно. У нас не вистачає патронів. Танки будуть пізніше. Все буде потім. Поки нам пришлють Абрамси, ми вже побачимо, як піде російський контрнаступ», – зазначила українська депутатка Олександра Устинова.