UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна готує два нові інформаційні повідомлення для Офісу прокурора МКС – Мамедов

Раніше правоохоронці передали до Гааги ще три: про незаконну депортацію кримчан, мілітаризацію дітей і порушення майнових прав.

Офіс генерального прокурора України готує два нові інформаційні повідомлення для Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС) щодо ситуації в анексованому Криму.

Перше повідомлення стосується знищення культурних цінностей і розкрадання культурної спадщини, зокрема, незаконної реконструкції Ханського палацу в Бахчисараї (під виглядом реставрації окупанти знищують унікальні старовинні матеріали і фрески, замінюючи їх сучасними - ред.).

Друге - щодо порушень прав журналістів. У ньому ітиметься про незаконні обшуки, затримання, переслідування, нанесення тілесних ушкоджень через професійну діяльність.

«Надамо факти позбавлення права на журналістську діяльність. Як приклад, позбавлення ліцензії на мовлення та частоти кримськотатарського каналу ATR», - пояснив заступник генерального прокурора Гюндуз Мамедов в інтерв'ю редакторці відділу міжнародної політики Тетяні Силіній.

Загалом від початку російської агресії проти України українські правоохоронці передали в ОП МКС 16 інформаційних повідомлень - як щодо Криму, так і щодо Донбасу.

Цього року Офіс генпрокурора спільно з правозахисними організаціями передав в Гаагу три масштабні документи, що підтверджують серйозне порушення гуманітарного права на півострові: про примусову депортацію кримчан на материк, про порушення майнових прав, і про мілітаризацію дітей (подане наприкінці вересня).

Відповідаючи на запитання ZN.UA про те, коли слід очікувати початку повноцінного офіційного розслідування МКС становища в Криму та Донбасі в рамках кейса «Ситуація в Україні», Мамедов підкреслив:

«Нині важко спрогнозувати, коли саме Офіс Прокурора Міжнародного кримінального суду може прийняти рішення й відкрити провадження з розслідування подій у Криму та Донбасі. Нинішнього року в МКС очікуються вибори нового прокурора. І раніше, якщо ви пам’ятаєте, з'являлася інформація, що чинна прокурорка — пані Фату Бенсуда — до завершення своєї каденції на посаді планує визначитися з усіма ситуаціями, які наразі перебувають на стадії попереднього розслідування.

Та оскільки Україна досі не ратифікувала Римський статут, у нашому випадку таке рішення має розглядатися й затверджуватися досудовою палатою Міжнародного кримінального суду. Тому нам залишається тільки чекати рішення і продовжувати співпрацювати з Офісом Прокурора МКС, надаючи йому інформацію, котра дозволить прийняти рішення про відкриття розслідування».

Читайте також: Мамедов про суд над вищим політичним і військовим керівництвом РФ: пропонуємо залучати до відповідальності в МКС

Як застосовуватиметься принцип невідворотності покарання до російських найманців та інших військових? Чи будуть покарані українські громадяни, які отримали російський паспорт на окупованих територіях? Де можуть судити вище керівництво Росії за воєнні злочини і злочини проти людяності? Про це читайте в другій частині інтерв'ю Тетяни Силіної із заступником генерального прокурора України Гюндузом Мамедовим. Першу частину інтерв'ю ви можете прочитати тут.