У Закарпатській обласній державній адміністрації анонсували масштабні перевірки осіб, які окрім українського мають ще й угорське громадянство, повідомив у коментарі "Укрінформу" заступник голови Закарпатської ОДА Ярослав Галас. Напередодні їх перелік оприлюднив сайт "Миротворець", у ньому понад 300 фігурантів.
"Ми не знаємо, звідки ці дані, і ми не можемо перевірити достовірність цієї інформації зі списку "Миротворця" щодо осіб, про яких там ідеться як про власників угорських паспортів, що перебувають на держслужбі. Але в області перевірять дані списку "Миротворця" - це зробити легко за опублікованими прізвищами", - пояснює журналістам Галас.
І наголосив на тому, що не всі фігуранти цього списку є держслужбовцями, серед них є, зокрема, депутати. "А закон забороняє подвійне громадянство тільки для держслужбовців", - додає він.
Крім цього, у ньому трапляються й звільнені з посади чиновники. Зокрема, екс-начальник управління освіти Берегівської районної державної адміністрації Ласло Лендєл, якого голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль звільнив у 2016 році, після набуття чинності законом про заборону подвійного громадянства держслужбовців.
"Це був єдиний на Закарпатті прецедент звільнення через подвійне громадянство, наразі Лендєл ще судиться, наскільки мені відомо, хоче відновитися на посаді. Він, до речі, лишається діючим помічником Івана Балоги, народного депутата", - наголошує заступник голови Закарпатської ОДА.
Галас нагадав про те, що серія і номер угорського паспорта Лендєла у 2016 році оприлюднювалася. "Якщо номери збігаються із вказаними на сайті "Миротворця", то опублікована там інформація – достовірна", - резюмував він.
Нагадаємо, 4 жовтня послу Угорщини в Україні Ерно Кешкеню вручили ноту про те, що консула Угорщини у місті Береговому Закарпатської області оголошено персоною нон-грата і він має виїхати з України упродовж 72 годин. Своєю чергою Будапешт вислав першого секретаря посольства України в Угорщині, 8 жовтня він повернувся в Україну.
Минулого місяці ЗМІ оприлюднили відео, на якому громадяни України отримують угорські паспорти та промовляють присягу на вірність Угорщині у консульстві в Береговому.
У МЗС України відреагували на нього, заявивши про готовність вислати угорського консула, якщо цього не зробить Угорщина. Голова угорської дипломатії Петер Сійярто назвав ці обіцянки української сторони "особливо недружнім актом" і звинуватив український уряд у спробі "залякати закарпатських угорців".
27 вересня генеральний прокурор Юрій Луценко заявив про те, що СБУ розслідує кримінальне провадження за фактом отримання паспортів Угорщини громадянами України, а отримання подвійного громадянства тягне за собою позбавлення громадянства України. Докладніше про угорсько-українське протистояння читайте у статті Володимира Кравченка "Ілюзія добросусідства" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".