Депутати Європейського парламенту розкритикували законопроект українського президента Володимира Зеленського про децентралізацію в частині запровадження інституту префектів. Така думка прозвучала в середу в Страсбурзі в рамках засідання парламентського Комітету асоціації Україна-ЄС.
Зокрема, доповідач по Україні, депутат від групи європейських народників Міхаель Галер (Німеччина) вважає, що система префектів "не повинна протистояти децентралізації і не повинна бути спрямована на створення вертикалі влади, про яку нам відомо з інших місць".
"Я сподіваюся, що я помиляюся щодо цього, але я наполегливо рекомендую колегам (депутатам Верховної Ради України) перед тим, як швидко прийняти конституційні поправки, провести глибоке обговорення. Конституція - це не те, що змінюється за дуже короткий проміжок часу. Це моя порада і звернення – глибоко розглядати будь-які зміни в Конституцію", - закликав він присутніх з України парламентаріїв.
В іншому випадку, такі дії "можуть повернути назад" вже виконані реформи, що "не буде виглядати добре".
"Я сподіваюся, що установа інституту префектів не суперечить або робить децентралізацію такою, що вийшла з ужитку. Так не повинно бути. Децентралізація і самоврядування на місцевому рівні важливі для того, щоб люди отримали результати реформи", - додав він.
Віце-президент делегації ЄП у Комітеті асоціації, депутат від групи "зелених" Віола фон Крамон у свою чергу назвала пропозицію ввести інститут префектів "дуже небезпечним розвитком".
"Я категорично проти цього, тому що я бачу, що успіх децентралізації може бути в небезпеці. Я проти цієї виконавчої влади на рівні області", - заявила вона.
Фон Крамон також підкреслила, що "не бачить необхідності поспішати з цими конституційними змінами".
"Я б хотіла бачити відповідну процедуру, але (не хотіла б бачити) ніякої виконавчої влади з офісу президента в регіонах. Тому що це демобілізує, децентралізує самоврядування", - переконана політик.
Нагадаємо, президент Володимир Зеленський зареєстрував законопроект про внесення змін до Конституції України щодо децентралізації влади 13 грудня.
Як пише для DT.UA оглядач Інна Ведерникова, зареєстрований Зеленським законопроект передбачає повну зміну адміністративного устрою країни до рівня громада-округ-область.
Автор зазначає, що законопроект закріплює три рівня самоврядування в країні. Базовий – громада. При цьому законопроект ставить крапку на добровільному процесі об'єднання громад. Також законом ліквідуються райони, і вводиться поняття округ, створення і кількість яких, буде прописано окремим законом. Але головною точкою ризику, про яку говорять опоненти законопроекту, є поділ на галузі. Адже чинна Конституція чітко називає кількість областей і їх найменування, президентський законопроект не визначає ні кількості, ні назв областей. Повноваження розбиратися з цими питаннями отримує Верховна Рада.
Більше про особливості запропонованого президентом Зеленським закону читайте у статті Інни Ведернікової "ЗЕконституція: що "зашито" в децентралізацію?".