UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Венедіктової перейнялися боротьбою з тортурами в поліції

В Офісі генпрокурора розробили Концепцію державної політики протидії тортурам.

Прокурори спецпідрозділу по протидії тортурам Офісу генпрокурора і експерти неурядових організацій розробили концепцію державної політики з протидії тортурам в системі кримінальної юстиції. Документ уже розглянула урядова комісія з виконання рішень Європейського суду з прав людини, повідомили в Офісі генпрокурора у вівторок, 8 грудня.

На Різницькій також затвердили План заходів щодо реалізації Концепції в 2021-2023 роках.

Основну увага укладачі концепції сфокусували на подоланні проблеми безкарності поліцейських і співробітників інших правоохоронних органів, котрі застосовують тортури. Саме на цю проблему неодноразово звертали увагу ЄСПЛ, міжнародні та українські правозахисні організації.

Концепція та План передбачають розробку чіткого алгоритму дій працівників органів правопорядку, які отримують повідомлення про катування. Також про цей алгоритм мають поінформувати громадян. Заплановано приведення ст. 127 Кримінального кодексу (катування) у відповідність до міжнародних стандартів.

В Офісі генпрокурора планують організувати навчання слідчих Державного бюро розслідувань, в підслідності яких перебувають тортури, і прокурорів, які мають здійснювати процесуальне керівництво в таких справах.

Крім того на Різницькій обіцяють розробити і впровадити механізм заохочення викривачів - співробітників органів кримінальної юстиції, які повідомлятимуть про протиправні дії колег. Викривачі мають бути захищені від можливого тиску і переслідування за свої заяви.

Концепцією також передбачено розробку системи збору статистичної інформації про масштаби тортур і аналізу цих даних.

Після внесення пропозицій урядової комісії проект Концепції направлять на розгляд до Кабінету міністрів.

Читайте також: У ДБР розповіли страшні подробиці злочинів поліцейських в Кагарлику: п'ятьом з них вручили обвинувальні акти

Згідно зі звітом Європейського комітету з питань запобігання катуванням, Україна понад 20 років не виконувала його рекомендації щодо умов тримання людей у пенітенціарних установах.

Станом на червень 2020 року, ДБР розслідувало понад 5 тисяч справ про поліцейського насильство й тортури.

У 2019-2020 роках внутрішня безпеки Нацполіціі виявила факти, на підставі яких було зареєстровано 94 кримінальних провадження щодо поліцейських. 

Управління дотримання прав людини НПУ за півтора роки провело понад 300 службових розслідувань. До дисциплінарної відповідальності притягли 175 співробітників поліції: 62 оголосили догану, 18 - сувору догану, 76 - зауваження. 12 поліцейським винесли попередження про неповну службову відповідність, сімох - звільнили.