UA / RU
Підтримати ZN.ua

У СБУ назвали причину звільнення екіпажу затриманого танкера

Встановлено, що екіпаж танкера не порушував українське законодавство про норми міжнародного морського права.

Екіпаж затриманого в Ізмаїлі танкера NEYMA звільнили, тому що його члени не брали участі у блокуванні українських кораблів у Керченській протоці в листопаді 2018 року.

"Під час проведення слідчих дій встановлено, що екіпаж танкера, що перебували на борту, не порушував норми Морського права і закони України, тому підстав для їх затримання не встановлено", - йдеться в заяві Служби безпеки України, поширеній у четвер увечері, 25 липня.

У зв'язку з цим членам екіпажу надали можливість безперешкодно повернутися додому.

"Україна є правовою державою, сумлінно дотримується міжнародне морське право та рішення Міжнародного трибуналу ООН з морського права", - наголосили в СБУ.

25 липня СБУ разом з військовою прокуратурою затримали російський танкер NEYMA. 24 липня до порту Ізмаїл під прапором РФ зайшов танкер NIKA SPIRIT. За даними міжнародної інформаційної системи EQUASIS він був ідентифікований як уже відомий танкер NEYMA, який російські окупанти використаний для перекриття Керченської протоки і блокування проходу український корабельної групи через нього в листопаді 2018 року. Проти судна і компанії, якій він належить, Україна запровадила санкції.

Як повідомлялося, 17 липня Лефортовський суд Москви продовжив термін утримання під вартою усім 24 морякам ще на три місяці.

25 травня Міжнародний трибунал ООН з морського права ухвалив рішення, яким зобов'язав РФ звільнити два катери, рейдовий буксир ВМС України і 24 українських моряків, захоплених в районі Керченської протоки в листопаді 2018 року. Рішення підтримали 19 суддів, російський суддя голосував "проти". Росія відзвітувала трибуналу про виконання вимоги, однак українців досі утримують у СІЗО "Лефортове" (Москва), РФ продовжує маніпулювати власним розумінням рішення.

Наприкінці листопада 2018 року російські спецпризначенці атакували та захопили два катери та рейдовий буксир ВМС України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення дістали кілька моряків, у полон потрапили 24 українських військовослужбовця.

Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, наголосивши на тому, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включно з країнами "Великої сімки".

Докладніше про позов України проти Росії у справі військовополонених моряків читайте у статті Володимира Кравченка "Гамбурзький розрахунок" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".