Росія видала жителям тимчасово окупованих районів українського Донбасу майже 640 тисяч паспортів, усі вони оформлені по «спрощеною процедурою».
«На сьогодні - вже 639 тисяч осіб», - повідомив «Інтерфаксу» начальник ГУ МВС Росії по Ростовській області Олєг Агарков.
Станом на січень 2021 року паспорти РФ були приблизно у 400 тисяч жителів ОРДЛО.
Позиція України полягає у наступному: не засуджувати власників цих паспортів. «Люди змушені брати ці паспорти, тому що вони є заручниками, це їх спосіб виживання там», - зазначав віцепрем'єр-міністр, міністр з питань реінтеграції ТОТ Олексій Резніков.
Однак після деокупації Донбасу та Криму їм потрібно буде визначитися, громадянами якої країни вони хочуть бути. На думку Резнікова, цей механізм має бути чітко виписаний в законі про перехідне правосудді.
Закон про спрощений порядок видачі паспортів жителям ОРДЛО діє в Росії з 2019 року. У квітні 2020 року РФ спростила прийом в громадянство для жителів чотирьох країн, включно з Україною.
В окупованих районах Донецької і Луганської областей періодично проводяться кампанії, спрямовані на популяризацію паспортів РФ, отримувати документи в змушують працівників бюджетної сфери і бойовиків.
Хто має нести відповідальність за примусову паспортизацію в Криму і Донбасі? Чи буде Україна оскаржувати її в міжнародних судах? У чому різниця між паспортами РФ і «Л-ДНР»? Читайте у другій частині інтерв'ю Тетяни Силіної із заступником генерального прокурора Гюндузом Мамедовим.