UA / RU
Підтримати ZN.ua

У НСЗУ розповіли, як планують стимулювати медиків вакцинувати більше українців

В тарифі передбачені видатки на закупівлю засобів індивідуального захисту, пального і стимулюючі виплати фахівцям.

Заступниця директора Департаменту програми медичних гарантій НСЗУ Анна Фенчак дала інтерв’ю ZN.UA і розповіла, як зараз фінансується все, що пов’язано з коронавірусом: ковідні пакети, мобільні бригади з вакцинації тощо.

По лікуванню хворих на ковід в умовах стаціонару продовжується дія тих пакетів, які були у 2020 році, розповіла Фенчак редакторці відділу «Соціум» Аллі Котляр.

«Ковідний» пакет медичної допомоги передбачає забезпечення пацієнтів лікарськими засобами відповідно до національного протоколу лікування коронавірусної хвороби і доплати до 300% до зарплати фахівців, які задіяні в лікуванні ковіду. Оплата здійснюється глобальною ставкою, яка обчислюється із розрахунку суми коштів на одну команду з рекомендованим навантаженням 20 пацієнтів.

«Якщо навантаження більше, ми збільшуємо відповідно на коефіцієнти зростання, враховуючи, що десь потрібно буде додати в команду додаткового фахівця, а десь просто буде більше пацієнтів, які потребуватимуть більше видатків на ліки. Оплата здійснюється за кожну команду, яка працює в закладі», - каже заступниця голови департаменту.

За договорами, які діяли в 2020 році і продовжуються до 31 березня 2021 року, було передбачено окрему оплату за підключення апаратів ШВЛ. Ці кошти давали можливість лікарні придбати ліки, необхідні для лікування пацієнтів в умовах інтенсивної терапії.

«Ми розуміємо, що лікарні можуть не використати ці кошти тут і зараз, але ці залишки завжди мають бути. Ідея була саме в тому, щоб виплатити всі кошти закладам одразу, як тільки вони фактично розширюють свої потужності по лікуванню пацієнтів в умовах інтенсивної терапії», - пояснює вона.

З 1 квітня, за новою постановою (Програма медичних гарантій 2021 року), пакет передбачає оплату послуг тільки на основі команди. Але у НСЗУ збільшили тариф до 554 гривень, врахувавши там і ліки, необхідні для інтенсивної терапії.

«По більшості закладів структура випадків є схожою. Тобто ми розуміємо потребу пацієнтів в лікарських засобах. Тому з 1 квітня починаємо платити за кожну команду, яка працює в закладі, 554 тисячі гривень», - додає співрозмовниця.

З мобільними бригадами по вакцинації також передбачено окремий пакет медичних послуг. Фенчук каже, що він направлений на те, щоб процес вакцинації відбувся максимально швидко й ефективно.

Говорячи про те, чому темпи вакцинації в Україні дуже повільні, заступниці голови Департаменту НСЗУ наголошує, що з боку служби було зроблено все можливе для того, щоб стимулювати лікаря бути зацікавленим провести якомога більше вакцинацій:

«Ми передбачили оплату лікарю за кожну провакциновану особу. Це не заробітна плата, а стимулююча виплата фахівцям. В тарифі також передбачені видатки, які необхідні для закупівлі засобів індивідуального захисту та пального, якщо ми говоримо про мобільні команди».

Однак сам процес вакцинації, закупівля вакцини, її логістика знаходяться поза межами відповідальності НСЗУ.

«Наша задача – спробувати максимально стимулювати команди, щоб вони були зацікавлені вакцинувати якомога більше людей. Але вакцинація як національний проект, звичайно, значно ширший. І потребує не тільки фінансових механізмів, які ми можемо забезпечувати, а й застосування інших, наприклад, комунікаційних стратегій», - додає Фенчак.

Читайте також: У Нацслужбі здоров’я розповіли про результати перевірки кількості «кисневих» ліжок у регіонах

Докладніше про те, чому не вистачає місць в лікарнях, куди поділися лікарі, що передбачають «ковідні» пакети в Програмі медичних гарантій і яких змін у них слід очікувати вже завтра, читайте в інтерв’ю Анни Фенчак «Лікарні. Червона зона», яке для читачів ZN.UA записала Алла Котляр.