Тристороння контактна група по Донбасу готується до першої зустрічі в Мінську у 2020 році. У четвер, 16 січня, у столиці Білорусі розпочалися зустрічі на рівні підгруп, після яких має відбутися зустріч на рівні ТКГ.
"У Мінську відбувається зустріч робочих підгруп Тристоронньої контактної групи щодо врегулювання ситуації на сході України", - повідомило Міністерство закордонних справ Білорусі.
Серед тем, які обговорюватимуть на першій зустрічі групи в новому році, імовірно, припинення вогню на сході України, обмін утримуваними особами, імплементація Мінських угод і домовленостей нормандської четвірки у Парижі.
Про це свідчить розмова представника України в ТКГ Леоніда Кучми з колегою, спецпредставником ОБСЄ у групі Хайді Грау.
"У розмові йшлося про перебіг імплементації Мінських угод та реалізації домовленостей лідерів країн нормандської четвірки в Парижі. Обговорили порядок денний першого засідання ТКГ в 2020 році, яке має відбутися 16 січня у Мінську. Відзначили важливість взаємного звільненням утримуваних осіб, що відбулося 29 грудня 2019 року", - пише у Facebook речниця Кучми Дарка Оліфер.
Під час спілкування Кучма поінформував представницю ОБСЄ про порушення бойовиками режиму припинення вогню та втрати української армії внаслідок ворожих обстрілів.
"Цілковите припинення вогню, виведення з території України іноземних збройних формувань та техніки, відновлення контролю над кордоном – лише з цього може розпочатися повернення миру", - наголосив він.
Як повідомлялося, 9 грудня у Парижі відбувся перший з 2016 року саміт у нормандському форматі.
Учасники зустрічі підтримали припинення вогню, обмін у форматі "всіх на всіх" до 31 грудня, допуск Червоного Хреста до всіх утримуваних осіб, розведення військ на трьох ділянках, розширення мандата СММ ОБСЄ та продовження розмінування.
Однак на останньому в 2019 році засіданні ТКГ сторони не узгодили списки для обміну утримуваними особами у форматі "всіх на всіх", а також не домовилися про дату чергового перемир'я.
Через регулярні обстріли на сході України гинуть українські військові та мирні мешканці, гальмується відновлення цивільної інфраструктури, через що страждають українці в окупації і "сірій зоні". У 2019 році на фронті загинули 111 українських бійців, зокрема 42 військових і один мирний мешканець – під час оголошеного ще в липні "хлібного перемир'я".
Докладніше про шлях до перемоги України у російсько-українській війні читайте в матеріалі Юрія Бутусова "Шлях війни" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".