UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Міносвіти визначилися, як мають чинити абітурієнти з окупованих територій

Покрокова інструкція надходження

Цього року для вступників із Криму та ОРДЛО нічого не змінилося. Нововведення стосуються лише тих, хто живе на територіях, окупованих після 24 лютого 2022 року , та тих, де йдуть бойові дії. Ці території у правилах надходження навіть отримали спеціальну назву - "особливо небезпечна територія".

Редакція ZN.UA вирішила скласти покрокову інструкцію вступу. Інформацію збирали з перших вуст — від начальника головного управління загальної середньої та дошкільної освіти Юрія Кононенка та генерального директора директорату фахової передвищої та вищої освіти Олега Шарова. Зараз Міносвіти опрацювало алгоритм вступу для дітей з окупованих територій. Завершується обговорення його технічних нюансів, але суть уже можна зрозуміти.

Перше, що має зробити випускник, — отримати свій документ про закінчення школи (свідоцтво про освіту, або, як його називають за традицією, атестат). І тут є певні особливості.

Більшість шкіл, які зараз опинилися під окупацією, замовили свідоцтва про освіту ще до початку війни. Але, за словами Юрія Кононенка, не встигли цього зробити в Маріуполі, Донецькій області та деяких районах Луганщини. Що робити школярам із цих місць? 

Потрібно подати заяву до школи на неокупованій території, і вже після проведення оцінювання в ній отримати свідоцтво про базову або повну загальну середню освіту. Міносвіти надало перелік 15 областей, де є всі контакти відповідальних осіб, які допомагають таким випускникам.

Можна також звернутися по допомогу до департаменту освіти своєї області, який знаходиться на неокупованій території, або до департаменту освіти інших областей, до чиїх шкіл випускник хоче прикріпитися.

Якщо хтось не зробив цього раніше — зв’яжіться з дистанційною школою просто зараз, поки вчителі та адміністрація не у відпустках і закривають звітність та документи за навчальний рік.

Випускники, яким свідоцтво про освіту вже замовлено, також зможуть його отримати на неокупованих територіях. Як це зробити? «Вони повинні стежити за повідомленнями на сайті обласної військової адміністрації, — каже Юрій Кононенко. — А також підтримувати контакт зі своїми вчителями (у яких теж, можливо, буде вся інформація) та з департаментом освіти, контакти якого є на сайті військової адміністрації. Зараз завершується виготовлення свідоцтв про освіту, гадаю, вони будуть готові повністю після 20 червня. Ці документи й до війни видавали наприкінці червня. Зв’язатися з департаментом освіти можна й зараз, а документ отримати пізніше».

Наступне важливе питання — як фізично забрати свій атестат. Адже не всі можуть виїхати з окупованої території. 

Якщо випускник хоче вступати в Україні, він може й не забирати зараз паперовий документ, каже Юрій Кононенко. Це можна буде зробити пізніше, коли з’явиться можливість. Документ про освіту нікуди не зникне, Міносвіти подовжило термін його зберігання до року після завершення воєнного стану. А наразі достатньо зателефонувати до школи на неокупованій території, яка видає атестат, і дізнатися його номер і серію. Ці дані потрібно завантажити в електронний кабінет вступника під час вступної кампанії. 

Для тих, хто хоче вступати за кордоном, є два шляхи (який обрати — залежить від вимог університету, куди вступає український випускник). Перший варіант — ввести у ЄДЕБО (Єдину державну електронну базу з питань освіти) серію та номер свідоцтва про освіту і згенерувати довідку про його наявність. Другий варіант — атестат може отримати на неокупованих територіях хтось із родичів чи знайомих випускника. «Це може зробити будь-хто за довіреністю, засвідченою нотаріально або керівником органу місцевого самоврядування, керівником підприємства», — каже Юрій Кононенко. 

Коли питання з атестатом буде вирішено, наступний крок — складання Національного мультипредметного тесту (НМТ) і подання документів для вступу. Тут є кілька алгоритмів дій, залежно від ситуації. Потрібно: а) зареєструватися на тест; б) підтвердити участь у ньому; в) приїхати на підконтрольну територію і скласти його. 

Якщо випускник може все це зробити — він готовий до вступу, завантажує результати разом зі вступною заявою та мотиваційним листом до ЄДЕБО і вступає.

Якщо дитина з окупованої території не встигла зробити щось із переліченого, все це можна буде надолужити у додаткову чи спеціально організовану сесію тестування, які відбудуться у серпні та вересні. А основна сесія тестування, як і планувалося раніше, відбуватиметься в липні. Отже, починаючи з липня, щомісяця можна буде скласти НМТ.

Ті, хто має сертифікати ЗНО за 2019–2021 роки (закінчив школу раніше чи є випускником коледжу), можуть скористатися ними під час вступу. Замість сертифікату з математики (раніше цей тест був необов’язковим) можна подати сертифікат із будь-якого іншого предмету.

Випускник, який не зможе виїхати на тестування з особливо небезпечної території, має діяти за іншим алгоритмом. Спочатку він подає вступну заяву до ЄДЕБО. І тут дуже важливий момент: у заяві є спеціальні опції, які потрібно обрати: «на окупованій території» (маються на увазі Крим та ОРДЛО) або «на особливо небезпечній території» (окуповані після 24 лютого 2022 року). Завантажуючи заяву про вступ, абітурієнт має поставити галочку навпроти потрібної примітки. Після цього представники обраного закладу освіти зв’яжуться з ним і призначать дистанційну вступну співбесіду чи творчий конкурс. «Тут важливо навіть не те, коли призначать співбесіду, — каже Олег Шаров. — Важливо, щоб у людини був зв’язок. Без нього ми нічим не зможемо їй допомогти зараз».

Про вступ дистанційно за співбесідою потрібно також знати два нюанси. Так можуть вступати лише ті, хто:

Тобто якщо під час вступної кампанії абітурієнт перебуватиме на підконтрольній уряду території або в Європі, він складатиме НМТ. На це у нього буде все літо та вересень. Одна ця норма викликала шалені дискусії, і можливо вона зазнає змін у частині підстав для вступу за співбесідою.

Читайте також: Вступна кампанія: особливості проведення під час воєнного стану

Детальніше читайте у статті Оксани Онищенко "Як вступати абітурієнтам з окупованих територій: покрокова інструкція".