UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Маріуполі знищено половину багатоквартирних будинків. Ті, хто лишилися, в основному живуть у кількох районах

Зараз росіяни зменшили темпи демонтажу, а деякі будинки «на знесення» переводять у статус «підлягають ремонту».

Український Маріуполь вже рік перебуває під російською окупацією. Під час захоплення міста росіяни використали звичну для себе тактику «випаленої землі» – тобто зруйнували його практично повністю. Скільки житла вціліло й де зараз живуть люди в Маріуполі розповів аналітик Громадянської мережі ОПОРА Анатолій Бондарчук у статті для ZN.UA «ОКУПОВАНІ. Як і для чого Росія «відбудовує» Маріуполь».

Так, згідно з інформацією міського голови Маріуполя Вадима Бойченка, з початку повномасштабного вторгнення російські окупанти пошкодили 2208 багатоквартирних будинків. З них 50% (а це більш як 1100 будинків) — знищено. 

«Зараз вони їх зносять, залишаючи котловани та купи каміння. 282 багатоповерхівки вже демонтовано, ще в планах окупантів — знести близько 700 будинків», – зазначає Бойченко.

Читайте також: ОК "Ялта" працює: Андрющенко показав наслідки удару по окупантах в Маріупольському районі

За словами радника міського голови Маріуполя Петра Андрющенка, окупанти створили спеціальний реєстр будинків, які підлягають знесенню. До нього росіяни внесли 956 будівель. Це приблизно 43% квартирного фонду міста. 

«Але росіяни зараз глобально зупинили демонтаж, порівняно з тим, як було раніше. Спершу вони зносили приблизно по одній багатоповерхівці за день, а зараз темпи сповільнилися. Наразі зносять один будинок на тиждень», – розповів Андрющенко.

Згідно з його поясненням, житло, яке мали демонтувати, нині переводять у статус такого, що підлягає ремонту. На думку радника міського голови, це пов'язано з тим, що кошти з федерального бюджету Росії, виділені на зведення нових будинків, просто розкрадають, а якийсь результат потрібно показувати.

«Окупанти розпочали свої дивні «ремонти». Вони можуть вирізати один під'їзд посередині будинку і сказати, що так і було. Але ми розуміємо, що з погляду збереження міцності конструкції це недобре. Або вирізають шматок квартири в панельному будинку та добудовують її цеглою», – заявив Андрющенко.

Читайте також: Бої за Київ та Маріуполь і окупація Півдня: українці назвали ключові моменти війни

Що стосується вцілілого житла, то за словами радника мера, у Маріуполі непошкодженого житлового фонду лишилося близько 10%. Андрющенко зазначив, що найменше у місті зазнали руйнувань околиці міста –  17-й та 23-й райони.

«Окупанти заходили туди з боку селищ Нікольське та Старий Крим (північно-західна частина міста. — А.Б.). Там вони швидко просунулися, тому руйнування були незначні. Принаймні в цих районах залишилися вцілілі багатоповерхівки, і їх багато, порівняно з іншими частинами міста», – пояснив Андрющенко.

Саме в цих будинках і живуть люди, які лишилися в Маріуполі. Андрющенко підкреслив, що багато власників квартир виїхали, а частина загинула. 

«Залишилися квартири, і в них почали заселятися люди. Це відбувалося по-різному. Були й випадки самозахоплення, й ситуації, коли родичі чи знайомі, які виїхали, дозволяли жити у своїх квартирах. Тому люди розселялися по вцілілих квартирах здебільшого самостійно, без участі окупаційної влади», – пояснив радник міського голови.

Читайте також: У Маріуполі окупанти стягують живу силу з полігонів району — Андрющенко

За його словами, деякі люди живуть у зруйнованих будинках. Переважно це пенсіонери, яких важко переконати залишити житло, адже ті хочуть зберегти вцілілі матеріальні цінності, а також маргінальні групи населення, яких таке життя влаштовує.

На початку червня повідомлялося, що російські окупанти, ймовірно, готуються до так званої евакуації українських громадян із тимчасово захопленого Маріуполя. Зокрема, росіяни планують включати в списки на вивезення з міста лише «добропорядних жителів, які не мають проблем із законом».