Досвідчений хірург-ортопед, старший науковий співробітник відділення ортопедії Національної академії медичних наук України Олександр Страфун у режимі онлайн-трансляції провів в Україні першу операцію з реверсивного депротезування плечового суглоба.
Хірург 10 лютого використовував під час операції гарнітуру змішаної реальності HoloLens 2, розроблену Microsoft.
Операція відбулась у єдиному медичному закладі України, що застосував технологію змішаної реальності на практиці – у Клініці мікрохірургії та реконструктивної хірургії верхньої кінцівки.
Змішана реальність об'єднує реальний та віртуальний світи накладаючи цифрові візуалізації на фізичні об'єкти, а гарнітура Microsoft HoloLens 2 допомогла лікарю застосовувати рішення змішаної реальності на практиці.
Гарнітура використовується хірургами та лікарями, що їм асистують, для необхідної візуалізації інформації під час проведення операцій, а також для надання швидкого і захищеного доступу до історії хвороби пацієнта.
Технологія вже застосовується хірургами по всьому світу, і невдовзі буде презентована в Україні у рамках 24-годинного медичного марафону 24H Holographic Surgery.
Проведення операції з реверсивного депротезування плечового суглоба стало важливим кроком в області охорони здоров'я, оскільки дана технологія відкриває низку нових і унікальних можливостей.
Олександр Страфун - хірург-ортопед, фахівець в галузі хірургії плечового і ліктьового суглобів, а також старший науковий співробітник відділення ортопедії Національної академії медичних наук (НАМН) України в Києві.
Страфун автор 52 наукових статей, має патенти та публікації в професійних українських журналах.
У 2017 році він виконав першу імплантацію InSpace Balloon для масивного розриву обертальної манжети, а у 2018 році провів першу в Україні успішну реконструкцію капсули за допомогою DX Reinforcement Matrix для масивного непоправного розриву обертальної манжети.
ZN.UA Страфун повідомив, що раніше пацієнту була проведена операція на одній руці, а зараз була проведена планова операція, щоб прибрати реверсивне утворення плечового суглобу на іншій руці.
"Нам запропонували взяти участь у проєкті, і клініка прийняла рішення, що даний випадок відмінно може продемонструвати на практиці переваги використання технологій змішаної реальності. Дана технологія допомагає індивідуально та об'єктивно підійти до лікування пацієнта, бо у кожної людини своя особлива будова скелета, анатомії, індивідуальні ушкодження скелета після травм і забоїв. Усе це важливо враховувати при операційному лікуванні, а технологія відкриває революційні можливості вже зараз і в найближчому майбутньому. HoloLens2 - це інструмент-асистент для самого хірурга, який допомагає йому в плануванні та проведенні складних операцій", - заявив Страфун
Медик зазначив, що представники клініки постійно приймають участь у різних наукових конференціях, семінарах, заходах Microsoft, а HoloLens2 надає можливість у режимі реального часу отримати оперативну консультацію колег із закордонних клінік. Важливо щоб дана технологія частіше використовуватися у сфері української охорони здоров'я.
У Microsoft зазначають, що гарнітура HoloLens 2 — це автономний комп’ютер із підключенням до Wi-Fi, й тому ніякі проводи чи зовнішні блоки не заважатимуть лікарям у їх роботі.
Змішана реальність надає можливість спеціалістам-медикам переосмислити медичну допомогу пацієнту, прискорити діагностику та скоротити час його лікування.
HoloLens 2 надає лікарям можливість віддалено співпрацювати та проводити віртуальні консультації пацієнтів з просторовою інформацією в режимі реального часу.
Україна єдина з країн Східної Європи, що взяла участь у 24H Holographic Surgery. Крім вітчизняних лікарів, в проєкті взяли участь хірурги з Франції, Індії, ОАЕ, ПАР, Німеччини, Бельгії, Марокко, Бразилії, Болівії, Мексики, США і Великобританії.
Раніше хірурги столичного Інституту педіатрії, акушерства і гінекології провели унікальну операцію. Вони видалили пухлину, яка важила майже половину новонародженої дитини.
Пухлина росла в утробі матері разом з дитиною. Такі надзвичайні випадки трапляються раз на 40 тисяч пологів.
Зараз дівчинка тільки відновлюється після складної операції, яку довелося зробити на другий день після народження. Про те, що в утробі разом з дитиною росте пухлина, мама дізналася на УЗД. "Мені називали сантиметри. Я не уявляла, яка вона. Коли побачила, це був жах. Вона була гігантська", - каже жінка.
Вражені були і медики. Ембріональну пухлину називають тератомою. Такі пухлини є паразитами.