UA / RU
Підтримати ZN.ua

У ізоляторах на Херсонщині росіяни облаштовували "жіночі камери", де катували та утримували щонайменше 30 жінок – ZMINA

Жінок затримували протягом літа — переважно в липні-серпні 2022 року, та утримували до кінця жовтня, коли російські війська почали відступ з правого берегу Херсонщини.

Правозахисники Центру прав людини ZMINA представили звіт про незаконне тримання окупантами українок у Херсонському ізоляторі під час окупації регіону російськими загарбниками. Звіт побудований на свідченнях постраждалих та свідків.

У звіті зазначається, що одним із місць на деокупованій Херсонщині, де росіяни тримали і катували цивільних, був ізолятор тимчасового тримання (далі — ІТТ) № 1 Головного управління Національної поліції в Херсонській області, який розташований на вулиці Теплоенергетиків, 3 у місті Херсон. В цьому ізоляторі були облаштовані так звані жіночі камери.

"Жінок тримали в ізоляторі від години до майже трьох місяців. Вік цих жінок, за офіційними даними, від 32 до 58 років. За свідченнями самих утримуваних, наймолодшій із жінок, що перебувала в ІТТ довший час, був 21 рік. При цьому серед затриманих, які перебували в ІТТ недовго, за свідченнями, були і неповнолітні",  — розповіла правова аналітикиня ZMINA Онисія Синюк.

Читайте також: Утримував в ізоляторі херсонців, яких окупанти кидали до камер за непокору – ДБР передало до суду справу кінолога херсонського СІЗО

Утримуваних жінок, кажуть у Центрі, підозрювали, зокрема, в партизанській діяльності та допомозі Збройним силам України. Так, затримували цілеспрямовано, зокрема, співробітниць правоохоронних органів України. Затримували також людей, яких РФ підозрювала у контакті чи родинних зв’язках із представниками правоохоронних органів України, ЗСУ чи руху спротиву на тимчасово окупованих територіях Херсонщини.

Зокрема, серед жінок, яких тримали в ІТТ, були колишня волонтерка “Правого сектору”, яка допомагала у військовому госпіталі, працівниця Херсонської обласної комунальної аварійно-рятувальної служби, працівниця відділу кадрів воєнізованої охорони, домогосподарка, курсантка Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба, співробітниця Управління патрульної поліції, а також заступниця директора гімназії.

Ще одна категорія затриманих — ті, кого використовували як заручників для затримання членів сім’ї та рідних, а також знайомих.

"Умови в ізоляторі, де тримали жінок, не були належними: камери були двомісні та тримісні, однак у них одночасно перебувало від п’яти до дев’яти людей. Також перші три тижні затримані не мали можливості повноцінно митися взагалі. Харчування також було поганим, їжу часто давали зіпсованою і її не вистачало на всіх", — йдеться у звіті.

Читайте також: Парамедикиня Тайра стала лауреаткою американської премії "Найхоробріша жінка світу"

Раніше американська газета The Washington Post публікувала історію жительки міста Ізюм на Харківщині, яка пережила десятиденний російський полон. 52-річну жінку разом з чоловіком затримали через роботу їх сина в українських силових структурах.