У запропонованій Україні і Росії "формулі Штайнмаєра" не передбачається ніякої амністії для бойовиків, які перебувають у складі незаконних збройних формувань терористичних організацій "Л/ДНР" на території ОРДЛО, заявив міністр закордонних справ України Вадим Пристайко в інтерв'ю "Громадському".
"Немає ні слова ні про амністію, нічого. Тільки співвідношення між проведенням виборів на Донбасі та тимчасовим застосуванням закону про особливий статус і постійним застосуванням закону про особливий статус", – зазначив міністр.
Пристайко вказав, що формула стосується у першу і головну чергу проведення виборів на території ОРДЛО, проте її, попри неодноразові пояснення від офіційних осіб, трактують дуже широко і часто невірно.
Нагадаємо, 12 вересня Володимир Зеленський висловив готовність обговорювати "формулу Штайнмаєра" на майбутньому саміті "Нормадской четвірки". Він також повідомив про наміри домагатися його проведення у поточному місяці. Реалізації "формули Штайнмаєра" вимагає РФ. У Кремлі заявили, що наполягатимуть на "письмових гарантіях" напередодні та під час саміту "Нормандської четвірки". Проте 18 вересня українська делегація в ТКГ відмовилася підписувати запропонований росіянами варіант "формули Штайнмаєра".
Другий президент України Леонід Кучма, який очолює українську делегацію в ТКГ, висловив упевненість, "формулу Штайнмаєра" на зустрічі "Нормандської четвірки" затверджено не буде, і Зеленський не погодиться на "особливий статус" і вибори на окупованій території до виведення російських військ.
У той же час, міністр закордонних справ Вадим Пристайко дав згоду на "формулу Штайнмаєра" на зустрічі політичних радників лідерів "Нормандської четвірки" 2 вересня. Про це голова МЗС повідомив більш ніж через два тижні після зустрічі в Берліні. Пристайко також запропонував провести місцеві вибори на всій території України, включно із окупованим Донбасом. При цьому він заявив, що "формулу Штайнмаєра" у 2016 році нібито погодив п'ятий президент України Петро Порошенко. Проте Порошенко категорично відкидав цей підхід, наполягаючи на тому, що вибори в ОРДЛО можна проводити лише після виведення російських військ і передачі контролю над кордоном Україні або ж миротворцям ООН.
Пізніше Зеленський заявив про неможливість проведення виборів в ОРДЛО без виведення російських військ.
13 вересня Верховна Рада голосами фракцій "Слуги народу", "Опозиційної платформи – За життя", "Батьківщини" і групи "За майбутнє" достроково розпустила Центральну виборчу комісію. Найближчим часом парламент має затвердити новий склад ЦВК.