В селі Орлівка Нахімовського району окупованого Севастополя невідомі розбили встановлені три дні тому меморіальні плити в пам'ять про загиблих у Другій світовій війні кримських татар, повідомила місцева журналістка Айше Шулакова в Facebook. Пам'ятник місцеві жителі встановили за власні кошти.
"Три дні тому я була на урочистому відкритті цих меморіальних плит у Мамашаї (Орловка) під Севастополем. 63 імені. З них 57 кримські татари. Ви б бачили радість і сльози на очах у жителів цього села. Нащадків, чиї імена викарбувані на граніті. Вони стільки років домагалися справедливості. На власні кошти встановили плити. В результаті, напередодні Дня Перемоги, вандали осквернили пам'ять воїнів, які віддали життя за мирне небо над головою. Це просто нелюди. Впевнена, що це зробили підлітки. Вина на їхніх батьках, які бризкають жовчю і виховують дітей у ненависті до інших народів. Як таких земля носить. У мене все... З Днем Перемоги!" - написала журналістка.
У виданні Crimean Tatars відзначили, що 6 травня пам'ятник героям Другої світової війни, який стояв з 1960-х років, відновили. Кримськотатарська громада додала дві гранітні плити. Раніше на пам'ятнику були висічені імена шести загиблих, серед яких – жодного кримського татарина.
"Але з цього села на війну пішло багато кримських татар. На оновлених плитах пам'ятника тепер імена 64 загиблих на війні мешканців Мамашая, серед яких 57 – кримські татари. Якщо старий пам'ятник ніхто не чіпав більше півстоліття, то оновлений – з кримськотатарськими іменами – не простояв і 3-х днів. В ніч на 9 травня вандали розбили гранітні плити. Це виявили вранці Дня перемоги, коли по всій країні вже вшановували ветеранів, віддавали данину пам'яті загиблим на війні, щосили звучали переможні марші і йшли маршем безсмертні полиці. Пам'ятник у Мамашаї тепер виглядає так", - йдеться в повідомленні, опублікованому в Facebook.
Нагадаємо, що 9 травня Україна відзначає День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, який прийшов на зміну "Дню перемоги над фашизмом у Великій вітчизняній війні 1941-1945 років", який святкують у Росії і деяких інших пострадянських державах.
Зазначимо також, що від початку анексії українського Криму в 2014 році Росія проводить послідовну політику тиску на кримських татар за їхню проукраїнську позицію. Російські силовики регулярно приходять з обшуками до їхніх будинків, кримських татар заарештовують і судять за сфабрикованими обвинуваченнями в нібито "тероризмі" і "екстремізмі".
Генеральна Асамблея ООН у своїх резолюціях неодноразово засуджувала незаконні дії країни-окупанта і закликала її дотримуватися прав людини. 22 грудня 2018 року Генеральна Асамблея ООН прийняла нову резолюцію "Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим і місті Севастополь, Україна".
Вона стала третьою ініційованої Україною і прийнятою Генасамблеєю ООН за останні два роки. При цьому Росія не виконала жодної вимоги попередніх резолюцій, ситуація лише погіршилася. У зв'язку з чим у новій резолюції вперше окремо міститься заклик до Генерального секретаря ООН підготувати спеціальну доповідь про її виконання до наступної сесії ГА ООН.
Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні продовжує фіксувати порушення в Криму і констатує, що жодного поліпшення за останні місяці на окупованому півострові не відбулося. Докладніше читайте в матеріалі Тетяни Курманової "Права людини в Криму: без змін" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".