UA / RU
Підтримати ZN.ua

У абітурієнтів-пільговиків виникли складнощі з електронною подачею документів

Виші будуть приймати копії документів про право на першочергове зарахування по електронній пошті.

Абітурієнти, які мають право на першочергове зарахування, не можуть подати документів, що підтверджують свої пільги, оскільки в електронній системі подачі документів не передбачено можливості для їх завантаження.

У вівторок, 12 липня, Міносвіти направило керівникам вишів лист, в якому запропонувало навчальним закладом приймати скани документів "шляхом надсилання на електронну адресу". Лист підписано тимчасово виконуючим обов'язки міністра Романом Гребою.

Як відзначають експерти, такий підхід має серйозні проблеми. Перш за все, в електронній системі подачі заявок на вступ ведеться автоматизований облік всіх відправлених документів. На електронній пошті вузу такої можливості немає, що ускладнить роботу приймальних комісій.

По-друге, отримавши документи за межами електронної системи, виш повинен буде сам вносити в електронну заявку абітурієнта відмітку про його право не першочерговий вступ. Іншими словами, хтось із співробітників вишу буде втручатися в захищену електронну систему, отримуючи можливість вносити в неї поправки.

Як зазначила координатор освітніх програм громадянської мережі "Опора" Наталія Радиш, в зв'язку з даним аспектом постає питання, кому саме нададуть право виставлення в системі відміток.

"В системі подання електронних заяв не передбачено можливості абітурієнту ставити позначку про його право на першочергове зарахування. Тож виникає запитання хто повинен ставити цю позначку, коли документи, що дають таке право, надходитимуть до приймальної комісії електронною поштою у сканованому вигляді? Очевидно, що таке право нададуть адміністратору ЄДЕБО. Однак щоб пізніше не виникало конфліктних ситуацій, потрібно унеможливити внесення такою особою інших змін у заяви абітурієнтів", – підкреслила вона.

Про те, що в системі подання електронних заявок у пільговиків можуть виникнути подібні проблеми, говорилося ще до початку вступної кампанії. З даним питанням DT.UA зверталася до директора департаменту вищої освіти Міносвіти Олега Шарова.

"Для реалізації права на першочерговий вступ необхідно буде вписати реквізити документів, на підставі яких можливо таке надходження, а в опціях готуються можливості подати фотокопії або скани", – заявив тоді представник відомства.

Очевидно, що тепер більш прийнятним був би інший вихід – дозвіл для тих, хто має право на першочергове зарахування, здавати документи безпосередньо до приймальних комісій, так, як це роблять інші категорії пільговиків. Але це означало б, що прямо в розпал вступної кампанії Міністерство повинно видати ще один наказ про зміни в умови прийому до вишів, а виші – негайно внести чергові зміни у свої правила прийому.

Нагадаємо, що спочатку в умовах прийому до вишів право першочергового зарахування передбачалося лише для чотирьох категорій абітурієнтів. Наказ Лілії Гриневич, однак, розширив коло тих, хто має таке право у три рази (12 категорій громадян).

Цьогорічна вступна кампанія надає масу пільг і можливостей вступати до вишів в обхід ЗНО, вступних іспитів.

У розпал вступної кампанії Міністерство освіти і науки України видало наказ, яким скасувало у вишах вступні квоти для абітурієнтів із зони АТО, в зв'язку з невідповідністю даних пільг нормам чинного законодавства.

Детальніше про особливості та проблеми вступної компанії 2016 року читайте в статті Оксани Онищенко "Вступ-2016 гримуча суміш ЗНО, іспитів і пільг" для тижневика "Дзеркало тижня. Україна".