Зниження мінімального прохідного балу для абітурієнтів медичних університетів до 100 балів призведе до того, що через 7-10 років українців лікуватимуть вкрай некомпетентні лікарі, вважає співзасновник Українського центру охорони здоров'я Павло Ковтонюк.
Він нагадав, що до 2018 року у медицини був найнижчий серед усіх спеціальностей прохідний бал - 130 балів ЗНО, і як наслідок у медичні виші вступали ті, хто не міг вступити на інші спеціальності.
«Обернена селекція. Місце порятунку для найгірших. Закінчувалося все самі знаєте якою якістю нашої медицини. Тепер це не 130. Це 100. МОЗ називає тепер уже скасований мінімальний прохідний барʼєр у 150 балів "підвищеними вимогами". О ні. Підвищені вимоги - це те, на чому наполягала наша команда у 2018 році - 180 балів. 150 - це були мінімальні, компромісні вимоги. А 100 балів - це відкрити двері до медуніверситетів будь-якому нездарі, який не здатен не те що вступити хоч кудись, а взагалі ні на що не здатен», - наголосив Ковтонюк.
Він зазначив, що люди, які не здатні набрати високий бал ЗНО, аби вивчати таку важливу для майбутнього держави спеціальність як медицина, потім не зможуть скласти професійні іспити, однак університети, аби приховати такий провал, або знижуватимуть вимоги, або просто за гроші ставитимуть хороші оцінки.
«Результатом цієї політики буде те, що у 2030 роках нас будуть лікувати вкрай некваліфіковані люди. А уряд буде витрачати купу грошей, щоб платити їм зарплати. 2030-ті, нагадаю, це період нашого відновлення, про яке так багато говорить зараз уряд. Щоб наша країна стала сильнішою, ми повинні не знижувати, а підвищувати вимоги - до медичної і будь-якої іншої освіти», - наголосив експерт.
Ковтонюк підкреслив, що для успішного майбутнього програми та іспити в українських університетах мають бути синхронізовані з західними.
«Так ми виростимо сильне покоління сучасних лікарів. Тоді найкращі таланти з інших країн будуть їхати і праюцювати у тут. Тоді сюди приїдуть сильні професори. Тоді відродиться наука. І щоб це все сталося у 2030-2040 роках, рішення треба приймати зараз», - резюмував він.
Напередодні стало відомо, що Міністерство охорони здоров’я скасувало прохідний бар’єр у мінімум 150 балів на зовнішньому незалежному оцінюванні для вступників на медичні спеціальності. Таким чином на медичні спеціальності зможуть вступити навіть ті, хто не засвоїв навіть шкільної програми.