UA / RU
Підтримати ZN.ua

У 2017 році кількість повідомлень про рейдерські захоплення агрофірм подвоїлася

В агросекторі склалася ситуація, за якої втратити підприємство (а разом з ним – урожай та техніку) можна за кілька хвилин.

Якщо в 2016 році було зафіксовано близько 50 повідомлень про захоплення аграрних підприємств рейдерами, то в нинішньому році кількість таких повідомлень подвоївся, пише в своїй статті для DT.UA Юлія Самаєва. За словами автора, зростання числа рейдерських атак пов'язане з діяльністю Комісії Мін'юсту, яка де-юре покликана запобігати рейдерству.

Самаєва зазначає, що сьогодні в агросекторі склалася ситуація, за якої втратити підприємство (а разом з ним – урожай і техніку) можна за кілька хвилин, а на його повернення доведеться витратити кілька місяців, якщо не років. За цей час нові "власники" захоплених агрофірм встигають продати урожай і техніку, а також здати землю підприємства у аренду іншим людям.

Автор зазначає, що сплеск рейдерства пов'язаний з роботою Комісії Мін'юсту щодо розгляду скарг у сфері державної реєстрації.

"Якщо торік кричущих повідомлень про захоплені рейдерами агрофірми було близько п'ятдесяти, то цьогоріч їхня кількість уже подвоїлася. Дякувати старанням спеціальної Комісії Мін'юсту з розгляду скарг у сфері державної реєстрації. Орган, який де-юре мав би рейдерству запобігати, де-факто йому сприяє. Комісія з дев'яти членів (В.Гайдук, А.Оскірко, І.Трофименко, Ю.Моісеєв, П.Кузик, М.Смук, Є.Макогон, Н.Якушева, А.Бабенко) отримала повноваження у досудовому порядку скасовувати рішення державних реєстраторів, вилучати дані з Держреєстру та здійснювати перереєстрацію прав власності", –йдеться в статті.

Самаєва констатує, що дев'ять осіб, фактично, отримали право без суду і слідства вирішувати, хто буде власником того чи іншого підприємства.

"Торік рейдери, озброївшись фіктивними документами про купівлю істотної участі у підприємстві або такими ж фіктивними документами про заборгованість фірми, тягнули реальних власників до суду. Зараз такі схеми використовують лише ті, хто до комісії підходів не знайшов, решта ж користується новою послугою Мін'юсту: треба лише подати скаргу та документи від нотаріуса чи державного реєстратора, оформлені на нового власника", – вказує вона.

Новий порядок реєстрації юросіб, як зазначає автор передбачає, що для зміни власника фірми реєстратору вже не потрібно нічого завіряти, підтверджувати справжність підписів чи оригінальність документів.

Самаєва відзначає, що 4 липня, після того, як обдурені фермери звернулися до генпрокурора, голова комісії Мін'юсту П. Мороз звільнився. Але сама комісія діє, і її повноваження не звузилися ні на дюйм".

Тим часом, рейдери стають все більш нахабними і винахідливими, у них з'являється зброя (в т. ч. – вогнепальна).

"Прокуратура і поліція підозріло мляво реагують на подібні випадки, безкарність розв'язує руки", – підсумовує Самаєва.

Читайте також: В Україні ігнорується світовий досвід трансформації аграрного сектора - думка

Детальніше про ситуацію з рейдерством в агросекторі читайте в статті Юлії Самаєвої "Битва за врожай" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".