UA / RU
Підтримати ZN.ua

Трудові відносини: чи можуть звільнити з роботи працівника передпенсійного віку у зв’язку із скороченням штату

Роз'яснення дали у Держпраці.

В Україні трудові відносини під час воєнного стану регулюються відповідним законодавством. Щоб отримати необхідний трудовий стаж для призначення пенсії багато українців передпенсійного віку продовжують трудову діяльність.

Фахівці Управління інспекційної діяльності у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці розповіли, чи можливе звільнення працівників передпенсійного віку у зв’язку із скороченням штату або чисельності працівників.

Читайте також: Перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам: компенсація надійде у травні — червні

Вони зазначили, що якщо трудовий договір, укладений на невизначений строк, він може бути розірваний роботодавцем у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі скорочення чисельності або штату працівників, відповідно до пункту 1 статті 40 КЗпП України. 

«Відповідно до частини другої статті 492 КЗпП України передбачено, що при вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва і праці має враховуватися переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством», – йдеться у повідомленні.

В таких випадках роботодавець повинен дотримуватися вимог статті 42 КЗпП України, якою встановлено, що при скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.

При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається в тому числі працівникам, яким залишилося менш ніж три роки до настання пенсійного віку, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат (пункт 10 статті 42 КЗпП України).

Читайте також: В умовах воєнного стану: чи можуть українці піти у відпустку без збереження зарплати

«Таким чином, особи передпенсійного віку включені до категорії осіб, яким надано переважне право залишатися на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників за умови однакової продуктивності праці», – резюмували фахівці.

За нарахуванням стажу, який необхідний для призначення пенсії, експерти радять стежити на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України. Це необхідно для того, щоб виходячи на пенсію людина не виявила, що з 30 років трудового стажу держава знає, наприклад, лише про дев'ять. Детальніше про призначення пенсії та страховий стаж читайте у матеріалі Віктора Конєва «Ваша пенсія може бути меншою за призначену. Як виправити ситуацію» на ZN.UA.