UA / RU
Підтримати ZN.ua

Тривалий блекаут в Україні: чи врятують великі міста біотуалети

Місцевій владі потрібна не лише сумлінна підготовка, а й відкритий діалог із жителями багатоповерхівок.

Найбільш критичним компонентом у ситуації повного блекауту буде відсутність каналізації, а не світла. Наприклад, у багатомільйонному Києві близько 12,5 тисяч багатоквартирних будинків повністю залежать від централізованого тепло-, водо- і електропостачання.

Водогін і каналізаційне господарство міста критично залежать від наявності електрики, оскільки обидві системи потребують роботи насосів, пояснює директор аналітико-дослідницького центру «Інститут міста» Олександр Сергієнко у статті «Блекаут – як вижити у великому місті?».

У різні пори року Київ щоденно потребує від 700 тисяч до 1 млн кубометрів води, що їх подають дві водозабірні станції. Система каналізаційних мереж загальною довжиною понад 2,6 тисячі км має 37 каналізаційних насосних станцій. Без електрики відходи життєдіяльності киян не допливуть до Бортницької станції аерації, а осідатимуть і накопичуватимуться у трубах.

«У міської влади є певний запас «синіх будочок», але їхня кількість обмежена, вони також потребують обслуговування та їхня місткість не безрозмірна, – пояснює автор. – Якщо взяти до уваги, що в Києві близько одного мільйона квартир, прямою мовою – унітазів, не рахуючи вбиралень у громадських місцях, офісах і на виробництві, то зрозуміло, що ніякі біотуалети їх не замінять».

Можливою альтернативою є невеликі сучасні біотуалети, але їхня вартість стартує від 5 тисяч гривень, для бюджетів більшості київських сімей, і для бюджету міста така ціна виглядає непідйомною.

Можна було б запровадити цільову програму кредитування закупівлі 1 млн таких біотуалетів на суму 5 млрд грн, що зовсім небагато для державного бюджету, розмірковує автор. Але тоді їхнє придбання треба зробити обов’язковим для кожної сім’ї, що складно здійснити навіть організаційно. Якщо ж блекауту вдасться уникнути, 5 млрд грн буде буквально «спущено в унітаз».

Попри серйозність проблеми, влада поки що публічно не порушує це питання. Хоча чесний діалог із людьми потрібне так само, як і завчасна підготовка до усіх можливих сценаріїв.

Читайте також: На випадок блекауту: корисні карти та адреси, які краще зберегти

Сергієнко також пояснив, чому підготуватися до життя у будинку без каналізації варто заздалегідь. Експерт радить облаштувати у дворах багатоповерхівок вуличні туалети.