Західні держави захистять багатомільярдну післявоєнну відбудову України лише тоді, коли ухвалять єдину стратегію, яка ставитиме надання допомоги в залежність від чіткого прогресу в боротьбі з корупцією в судовій системі. Також Київ повинен відновити вимогу для українських держслужбовців декларувати активи, а також забезпечити можливості цифрового відстеження всіх коштів, витрачених на відбудову.
Про це, як пише The Guardian, йдеться в авторитетній доповіді «Німецького фонду Маршалла». Ці пропозиції відповідають закликам українського громадянського суспільства та послів країн G7 в Україні. Вони також відображають стурбованість тим, що донори досі не розробили стратегію, здатну забезпечити моніторинг коштів, виділених на відбудову країни. Видання зауважує, що з 2014 року Київ досяг прогресу в боротьбі з впливом олігархів, але все ще має багато нереформованих інституцій.
У звіті, опублікованому напередодні Конференції з відновлення України, яку організував уряд Великої Британії, стверджується, що Україна веде війну на два фронти, щоб перемогти Росію і назавжди закріпити верховенство права. Члени українського громадянського суспільства відчувають, що їх відсунули на другий план на конференції, де домінуватимуть представники приватного сектору і міжнародні політики.
«Українські олігархи вичікують і готуються до часів після закінчення війни, щоб відновити свій вплив», - йдеться у звіті, співавторами якого виступили колишні американські чиновники, які брали участь в українській антикорупційній реформі.
«За таких реалій продовження викорінення олігархії - критично важливої частини процесу перемоги у війні, відбудови країни та підготовки до вступу в ЄС - потребуватиме значної внутрішньої і зовнішньої підтримки», - йдеться у звіті.
В ньому також зазначено, що окрім виконавчої влади, парламент і судова система залишаються «пронизаними потужними, непідзвітними і незрозумілими приватними інтересами».
У документі також вказано, що нова міжвідомча донорська платформа, створена G7, «поки що не змогла змусити країни-донори, кожна з яких має власні процедури захисту і ініціативи щодо антикорупційних реформ в Україні, домовитися про пріоритети політичних реформ».
Ці застереження з’явилися якраз тоді, коли Велика Британія оголосила про прийняття законів, які дозволять міністрам зберігати санкції проти російських активів до виплати компенсації Україні. Таким чином, Лондон відкрив шлях до передачі заморожених російських грошей на українську відбудову. Закони певною мірою гарантують, що російські активи, які наразі заморожені урядом Великої Британії, можуть бути арештовані. Втім, у Лондоні уточнили, що законодавчі зміни не передбачають конфіскацію і можуть бути застосовані лише за наявності доказів злочинної поведінки.