В Україні з 1 травня планувалося підвищення деяких комунальних тарифів. Чи зміняться з 1 травня тарифи на комунальні послуги, пенсії, субсидії, виплати для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) – читайте у нашому матеріалі.
Чи зросте тариф на світло з 1 травня
Уряд продовжив фіксовану ціну на електроенергію для українців ще на один місяць – до 31 травня 2023 року. Кабмін ухвалив зміни до відповідної постанови.
«Продовжено, з метою соціального захисту населення від підвищення цін (тарифів) на електричну енергію для побутових споживачів в умовах воєнного стану в Україні, дію фіксованої ціни на електричну енергію для побутових споживачів до 31 травня 2023 року», – повідомив представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук.
Так, з 1 травня тариф на електроенергію для населення не підвищився та складатиме:
- 1,44 гривні за кВт/год – при споживанні до 250 кВт/год на місяць;
- 1,68 грн за кВт/год – при споживанні понад 250 кВт/год на місяць.
Яким буде тариф на газ з 1 травня
Компанія «Нафтогаз України» продовжив дію тарифного плану «Фіксований» ще на рік, його ціна й надалі складатиме 7,96 грн за куб. м (з ПДВ).
«Ціна на газ для побутових клієнтів залишається незмінною. Це рішення було прийнято з урахуванням воєнного стану та економічної ситуації в Україні. Попри всю складність ситуації ми продовжимо тримати ціну палива для наших громадян на довоєнному рівні», – зазначив очільник Групи Нафтогаз Олексій Чернишов.
Період дії тарифу складає: з 1 травня 2023 року по 1 травня 2024 року включно.
Чи зростуть тарифи на воду у травні
В Україні зростуть тарифи на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення з 1 червня – у середньому по ліцензіатам НКРЕКП рівень зростання становитиме близько 30%.
«У поточному році (орієнтовно з 01 червня) НКРЕКП планує привести тарифи ліцензіатів НКРЕКП на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення до економічно обґрунтованого рівня, що є не лише вимогою законодавства, але і нагальною необхідністю з економічної та технічної точки зору», – йдеться у повідомленні.
Що зміниться для отримувачів субсидії з 1 травня
В Україні з 1 травня по 30 вересня в Україні будуть розраховані субсидії на неопалювальний період.
Субсидії та пільги на неопалювальний сезон з травня будуть перепризначені для переважної більшості одержувачів, які отримували житлову субсидію в опалювальному періоді, автоматично, на підставі наявної у Пенсійному фонді України інформації, за умови, що не змінилися дані про їхній майновий стан чи склад родини.
Якщо ж такі зміни відбулися, отримувачі субсидії повинні надавати про них інформацію до органу Фонду протягом 30 днів.
Виплати для переселенців
Внутрішньо переміщені особи (ВПО) в Україні мають право на грошову допомогу від держави. Виплати можуть отримати громадяни, які виїхали з населених пунктів, включених до переліку як території можливих бойових дій, активних бойових дій та тимчасово окуповані Росією.
Так, у травні змін для переселенців не передбачається. Вони продовжать отримувати щомісячні виплати:
- 2000 грн – для дорослих;
- 3000 грн – для дітей та осіб з інвалідністю.
Чи буде підвищення пенсій у травні
В Україні 1 березня відбулася індексація пенсій. Також у квітні відбувся перерахунок пенсії для працюючих пенсіонерів. Для них перерахунок проводиться після набуття 24 місяців страхового стажу після призначення (перерахунку) пенсій. Наприклад, пенсіонерів, які вийшли на пенсію у 2021 році. Відповідно, за цей період їх стаж збільшився на 24 місяці.
«Перерахунок працюючим пенсіонерам пенсій буде зроблено з 1 квітня, як це і передбачено законодавством. Проте проіндексовані виплати вони зможуть отримати лише у червні, разом із доплатою за квітень та травень», – пояснила директорка Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України Олена Охріменко.
У липні 2023 року в Україні планується проведення черговий перерахунку пенсій для державних службовців, науковців, працівників органів місцевого самоврядування.
Чи будуть додаткові вихідні дні у травні
В Україні державними святами є 1 травня (Міжнародний день праці), 8 травня (День пам'яті та примирення), 9 травня (День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні).
Згідно зі ст. 73 Кодексу України «Про працю», якщо державні або великі релігійні свята припадають на вихідний день, наступний після них понеділок також вихідний.
У 2023 році в Україні діє воєнний стан, що введений через військову агресію Росії, тому в країні скасовані всі додаткові вихідні дні. Так, 1, 8 та 9 травня в Україні є робочими днями.
Що змінилося для водіїв в Україні з 1 травня
В Україні для водіїв транспортних засобів з 1 травня скасовується норма щодо необхідності вмикати денні ходові вогні та інші освітлювальні прилади.
Так, відповідно до ПДР, з 1 жовтня по 1 травня на всіх механічних транспортних засобах поза населеними пунктами повинні бути ввімкнені денні ходові вогні. Якщо на автомобілі вони не встановлені, потрібно використовувати ближнє світло фар.
Так, з 1 травня ця норма не діє та водії можуть не користуватися денними ходовими вогнями під час поїздок.
Раніше директор Інституту розвитку економіки України Олександр Гончаров заявив, що в країні настав час змінювати структуру економіки, а не лікувати проблеми підвищенням тарифів, скороченням держвидатків та соціальною підтримкою електорального поля.