Попри війну, українці мають оплачувати комунальні платежі. Оплата за газ та його доставку не є виключенням. Вартість доставки газу змінюється щороку з січня. Якою буде цьогорічна сума абонплати за газ та від чого вона залежить – розповіло видання «На пенсії».
Плата за доставку газу: від чого вона залежить
Для кожного домогосподарства абонплата за газ розраховується індивідуально та може відрізняються у різних регіонах. Тарифи облгазів наразі не змінюються. Але щомісячну абонплату традиційно з початку року буде перераховано для кожного домогосподарства.
Сума абонплати розраховується індивідуально – виходячи з обсягів газу, спожитого за попередній газовий рік, тобто з 1 жовтня 2021 року до 30 вересня 2022 року.
Якщо в цьому періоді домогосподарство витратила газу менше, ніж у попередньому газовому сезоні, то й платити за розподіл газу вона буде менше.
Відповідно, при більшому споживанні газу абонплата теж буде більшою.
Як самостійно розрахувати плату за доставку газу
Щоб самостійно розрахувати абонплату, необхідно знати тариф облгазу за розподіл газу і обсяг споживання газу за минулий газовий рік.
Тарифи зазвичай вказаний на сайті постачальника послуги або в платіжці. Індивідуальний обсяг споживання газу можна знайти в особистому кабінеті або також у платіжці.
Розраховується абонплата за доставку газу так: сума кубів газу, спожитого протягом року, множиться на тариф за його доставку. Результат ділиться на 12 місяців.
Наприклад, при споживанні 1600 кубометрів за газовий рік щомісячна абонплата за доставку газу на Одещині (тариф – 1,308 гривні з ПДВ) становитиме 174,40 гривні (1600×1,308:12), а у Львівській області (тариф – 2,028 гривні) 270,40 гривні (1600×2,028:12).
У деяких споживачів розмір плати за доставку газу буває меншим від комісії банку. Наприклад, якщо газ використовується лише для приготування їжі. У такому разі газовики радять платити одразу за квартал або півріччя.
Що робити, коли облгаз виставив неправильний обсяг спожитого газу
У таких випадках споживачеві слід звернутися до оператора газорозподільної системи (ГРС) і виправити інформацію.
Якщо на місці не вдалося вирішити питання, можна написати скаргу до Національної комісії з питань енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) про порушення з боку оператора ГРС (облгазу). Адреса Нацкомісії: 03057, м. Київ, вул. Сім’ї Бродських, 19. Ще один варіант – подати на облгаз до суду.
Нагадаємо, що раніше депутати Київської міської ради ухвалили рішення про запровадження знижок на оплату комунальних послуг для деяких категорій населення, а також низки установ та організацій.