UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Там іде війна": Хомчак прокоментував пропозицію не відповідати на обстріли окупантів Донбасу

Керівник Генштабу ЗСУ наголосив на праві українських військових захищати своє життя і здоров'я.

Військовослужбовці Об'єднаних сил не отримували й не отримають команди "не відповідати" на обстріли бойовиків російсько-окупаційних військ в Донбасі. Так керівник Генерального штабу ЗСУ прокоментував відповідну пропозицію представника України в Тристоронній контактній групі по Донбасу Леоніда Кучми.

"Ніякі команди не дані. Там іде війна, і всі командири там перебувають на своїх місцях. Командир відділення командує відділенням, командир взводу - взводом, командир роти - ротою. В них жодних команд не відповідати немає. Ну як можна на війні сказати: тебе б'ють, а ти не відповідай", - наголосив Хомчак в інтерв'ю "ВВС Україна".

За його словами, пропозиції взагалі не відповідати на ворожі обстріли є елементом інформаційно-психологічної війни.

"Це один із елементів інформаційно-психологічної війни, який запускають в ефір, що нібито хтось прийшов і дав команду не відповідати на обстріли. На війні такого не буває. Жодна людина, яка хоч щось розуміє у війні, такої команди не дасть", - зазначив військовий.

І додав, що не отримував таких команд від військово-політичного керівництва країни, не давав їх сам, і "знає точно, що командири там, в ООС, таких команд не давали і не дадуть".

Водночас, за його словами, пропозиція не відкривати провокативний вогонь першими є цілком зрозуміло, логічною та виконуваною українськими військовими.

Коментуючи ситуацію на сході України, де наприкінці травня-початку червня відбулося чергове загострення, керівник Генштабу ЗСУ відповів, що підстав для паніки немає.

"Відбувається все те, що було останні декілька років. Там постійно є вогневі зіткнення, періодичність обстрілів часом наростає, часом трошки вщухає… Сказати, що там іде якесь загострення, яке може ввести в паніку народ нашої держави, то такого загострення немає. Йдуть бойові будні на території, де є зіткнення двох воюючих сторін", - розповів журналістам Хомчак.

Більшість ворожих обстрілів, за його словами, має провокативних характер, вони викликані побоюваннями окупантів щодо можливих активних наступальних дій з боку ЗСУ та бажанням російських пропагандистів дискредитувати Об'єднані сили шляхом знімання сюжетів про нібито "порушення" ними перемир'я в Донбасі.

Водночас провокативні обстріли бойовиками ділянки розведення сил і засобів поблизу Станиці Луганської досі не дозволяють почати розведення.

"8 червня близько півночі був обстріл з тої сторони протягом 20 хвилин. Я розумію, що він був провокаційний, адже та сторона не готова до розведення. 9 числа був наступний обстріл, місія ОБСЄ навіть зафіксувала місця попадань ворожих куль. Черговий обстріл був і вчора увечері (11 червня – ред.). За Мінськими домовленостями, має бути п'ять діб тиші, на шосту добу ми подаємо ноту, що готові розводити, й на сьому добу розводимо. Тому ми готові.., але це має бути дійсно розведення", - підсумував Руслан Хомчак.

Як повідомлялося, на засіданні ТКГ в Мінську 5 червня сторони домовилися про розведенні сил і засобів у Станиці Луганській з 10 червня, а також обговорити 19 червня чергову угоду про припинення вогню.

Другий президент України Леонід Кучма, котрий повторно очолив групу українських переговірників, запропонував, зокрема, закріпити в угоді про припинення вогню заборону стріляти у відповідь.

Його заява викликала серйозний резонанс. Слова Кучми як запрошення до капітуляції розцінили колишній начальник Генштабу ЗСУ Віктор Муженко, спікер Верховної Ради Андрій Парубій, директор Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович та інші.

Однак наступного дня Кучма пояснив свої слова: виявилося, він пропонував заборонити вогонь у відповідь обом сторонам, а умовою скасування економічної блокади є повернення підприємств в ОРДЛО їх законним власникам.