Правозахисні організації Amnesty International та Human Rights Watch чотири роки тому заявили про викриття фактів щодо існування «таємних в’язниць», де під вартою утримували цивільних осіб з обох сторін збройного конфлікту в Донбасі. Правозахисники 6 серпня 2020 року опублікували спільну заяву, у якій зазначили, що сьогодні жоден із постраждалих не домігся справедливості, правди чи компенсації.
«Поки колишні в’язні таємних тюрем СБУ все ще чекають на встановлення правди, справедливості та відшкодування, відомство продовжує заперечувати підтверджені факти та звинувачує «російську пропаганду» у поширенні нібито неправдивих тверджень, які не хоче визнавати українська сторона», — заявила директорка регіонального офісу AI у Східній Європі та Центральній Азії Марі Стразерс.
Вона зазначила, що зараз СБУ очолює нова особа, але він «продовжує політику публічного заперечення». Стразерс додала, що поки всі підозрювані в кримінальних злочинах не будуть встановлені та притягнуті до відповідальності в рамках справедливого судового процесу, безперервна безкарність означатиме, що права цивільних осіб з обох сторін збройного конфлікту і надалі будуть жахливо порушувати.
В Amnesty International повідомили, що у квітні 2018 року отримали лист від Служби безпеки, у якому йшлося про відсутність таємних тюрем. При цьому в конверті була вирізка з каталогу меблів із зображенням розкішної спальні.
«Зображення не стосується листа, але чи його вклали задля жарту, чи як натяк на певні спальні місця в ізоляторі, існування яких було заперечно, — ця відповідь уособлює почуття безкарності за серйозні порушення прав людини», - зазначила Стразерс.
В AI також додали, що на окупованих територіях Донбасу ситуація із «таємними в’язницями» погіршилася. Адже злочини описані в доповіді чотирирічної давнини «Тебе не існує» і сьогодні тривають на території, яку контролюють підтримувані РФ незаконні збройні формування «ДНР» та «ЛНР».
За словами правозахисників, влада фактично продовжує незаконно позбавляти волі цивільних осіб. При цьому їхній статус та місцеперебування приховують протягом тижнів або й місяців. В Amnesty International заявили про те, що таких в’язнів піддають фізичному та психологічному насильству.
«Обидві сторони збройного конфлікту на сході України повинні вжити заходів для подолання грубих порушень прав людини, вчинених на підконтрольних їм територіях. За ці зловживання українці заслуговують щонайменше повної справедливості, що означає встановлення правди й відшкодування збитків жертвам, а також притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які підозрюються у кримінальних злочинах», — повідомила Марі Стразерс.
Нагадаємо, у 2016 році з’явилася інформація про те, що СБУ нібито має «таємні в’язниці». Тоді організації Human Rights Watch і Amnesty International в спільній доповіді заявили про звільнення 13 осіб з такої "таємної в'язниці". Правозахисники вимагали від української влади провести ретельне розслідування за даним фактом.
У вересні того ж року Україну відвідали представники підкомітету ООН з попередження тортур. Їм надали доступ до всіх приміщень Служби безпеки, де ніяких "таємних в'язниць" вони не виявили.
У червні цього року голова СБУ Іван Баканов заявив про те, що «таємні в’язниці» Служби безпеки – це вигадка російських спецслужб і елемент гібридної війни проти України. За його словами, у відомстві звертають особливу увагу на те, щоб не допускати проявів порушень прав людини або тортур.
Детальніше про те, як російські спецслужби інспірували цю тему, а пропагандистські ЗМІ її підігріли, читайте в колонці Віктора Трепака "Таємні в'язниці СБУ" міф або реалії війни?" у ZN.UA.