UA / RU
Підтримати ZN.ua

Святвечір: традиції святкування

Свято передує Різдву Христовому.

24 грудня католики, протестанти та парафіяни більшості помісних православних церков відзначають Святвечір. Це вечір, який передує святу Різдва Христового.

Традиції Святвечора

Увечері та вночі 24 грудня, а також перед світанком 25 грудня у храмах проходить три літургії. Різдво відзначають як Слова від Бога Отця (вночі), Бога Сина від Діви (на зорі) та народження Бога в душі віруючих (вдень).

У свято прийнято всією сім'єю відвідувати службу у церкві.

Читайте також: В Резиденції Святого Миколая у Софії Київській розпочалися святкові заходи – фоторепортаж

На Святвечір вся родина збирається за різдвяним столом. Разом з тим, все ще триває піст, тому страви мають бути пісними.

За різдвяним столом було прийнято залишати вільне місце. Це є символом для рідних і близьких, які не можуть зустріти Різдво з сім'єю. Якщо ж у гості хтось прийде, його буде прийнято як брата.

Під білу скатертину прийнято класти сіно. Це символ бідності Віфлеємської печери і Богородиці, яка поклала новонародженого Ісуса у ясла з сіна.

Не прийнято також їсти до появи першої зірки. Ця традиція пов'язана з тим, що зірка сповістила про появу Христа, тому до її появи не можна їсти святкові страви.

Молитва у Святвечір

Вірю в єдиного Бога, Отця Вседержителя, Творця неба та землі, всього видимого та невидимого. І в єдиного Господа Ісуса Христа, Сина Божого Єдинородного, від Батька народженого на всі віки.

Бога від Бога, Світло від Світла, Бога істинного від Бога істинного, народженого, нествореного, єдиносущного з Отцем, що через Нього все сталося. Він заради нас, людей, і заради спасіння нашого зійшов з небес і втілився з Духа Святого та Марії Діви, і став людиною.

І був розіп'ятий за нас за Понтія Пілата, і страждав, і був похований. І воскрес третього дня згідно з Писанням, і піднявся на небо і сидить праворуч від Отця. І вдруге прийде зі славою судити живих і мертвих, а Його Царству не буде кінця.

І в Духа Святого, Господа Животворящего, який від Отця і Сина сходить, що з Отцем і Сином рівнопоклоняється і рівнославний, що говорить через пророків. І в єдину, святу, вселенську та апостольську Церкву. Сповідую одне Хрещення прощення гріхів. Чекаю на воскресіння мертвих і життя майбутнього. Амінь.