UA / RU
Підтримати ZN.ua

Суд щодо MH17: прокурор розповів, як Гіркін видав себе сам

Російський найманець згадав про "Бук" ще до того, як було встановлено, що MH17 був збитий ракетою з цього ЗРК.

Під час засідання міжнародного суду у справі про катастрофу Боїнга MH-17 у небі над Донбасом, яке відбулося 10 червня, представник прокуратури Нідерландів Тэйс Бергер, коментуючи те, як слідство встановило особистості обвинувачених, розповів про те, як один з колишніх ватажків терористів "ДНР" Ігор Гиркин фактично видав себе сам.

Зокрема, російський найманець згадав про "Бук" ще до того, як було встановлено, що MH17 був збитий ракетою з цього ЗРК.

"Іноді спосіб, яким підозрювані публічно заперечують свою роль, також має значення. 28 липня 2014 року Гфркін дав пресконференцію, заявивши, що він не несе відповідальності за збиття MH17, бо в його розпорядженні не було "Бука". Це була чудова заява, тому що в той час – одинадцять днів після аварії MH-17 – ще не було встановлено, що була випущена ракета "Бук". В той час було ще багато чуток про літак-винищувач та інші причини. Впевненість, з якою Гіркін вказує на ракету "Бук" вже 28 липня 2014 року, викликає питання", – розповів прокурор про хід подій.

17 липня 2014 року над містом Шахтарськ Донецької області було збито "Боїнг-777", що належав "Малайзійським авіалініям" і здійснював рейс МН17 за маршрутом Амстердам - Куала-Лумпур. У катастрофі загинули екіпаж і пасажири літака – 298 людей, включаючи 80 дітей. Літак був збитий ракетою ЗРК БУК 53-ї зенітної ракетної бригади ППО Збройних сил РФ, що дислокується в Курську.

У червні 2019 року JIT назвала імена чотирьох обвинувачених: це росіяни Сергій Дубинський ("Хмурий"), Олег Пулатов ("Гюрза"), Ігор Гіркін ("Стрєлков") і українець Леонід Харченко ("Крот"). Ще одним підозрюваним став колишній бойовик "ДНР" Володимир Цемах, якого Україна видала Росії в рамках обміну.

СБУ оголосила підозру фігурантам справи в скоєнні терористичного акту з людськими жертвами.

За п'ять років розслідування трагедії MH17 було встановлено точний час і маршрут переміщення зенітного ракетного комплексу "Бук" з РФ в Україну і назад, час і місце запуску ракети, якою збили авіалайнер, і дані понад 150 причетних до транспортування комплексу осіб.

Проте РФ досі заперечує свою причетність до злочину.

Суд у справі MH17 почався в нідерландському Схіпхол 9 березня. Чотирьох обвинувачених судитимуть заочно. Детальніше про процес в статті Володимира Кравченка "Заради справедливості" для ZN.UA.