UA / RU
Підтримати ZN.ua

Субсидії на оренду житла для ВПО: який розмір і як отримати?

Автор: Людмила Сімонова

Наприкінці жовтня Кабінет міністрів ухвалив постанову №1225 «Про реалізацію експериментального проекту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб та військового збору», а 27 грудня розширив зону дії цього експерименту на всю Україну. Держава має намір допомогти ВПО з орендою житла, компенсуючи її частину. Щоправда, експеримент заплановано лише на два роки.

Хто може отримати субсидію?

Це особи, які «перемістилися (повторно перемістилися) з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією».

Важливо, що згадали про тих, хто перемістився ще 2014 року, адже війна почалася дев’ять років тому, й тоді ж у нас з’явилися перші переселенці з Донецька, Луганська та інших міст і селищ Донбасу. Декому з них довелося повторно переміщуватися від лінії фронту.

Водночас переселенці можуть претендувати на компенсацію оренди, лише якщо в них немає власного житла площею 13,65 кв. м (на людину). До речі, це стара радянська норма.

А от далі вже не смішно, бо постанова Кабміну вимагає, щоби пошкоджене чи знищене майно, яким володіли переселенці, було внесено до Реєстру пошкодженого або знищеного майна або щоби стосовно цього майна було укладено акт комісійного обстеження та/або звіт з обстеження…

Хочеться запитати в тих, хто це писав, чи вони взагалі розуміють проблеми оформлення документів для отримання компенсації? А саме ці процедури вони вимагають виконати переселенцям, які претендують на компенсацію за оренду. В останніх не завжди є базові документи, наприклад, через те, що згоріли БТІ. А процедура отримання акта комісійного обстеження дуже непроста, до того ж технічне обстеження потребує грошей, яких у цих людей просто немає. А найголовніше — навіщо поєднувати компенсацію за оренду житла з документами щодо пошкодженого або знищеного житла в зоні бойових дій? Завдання уряду — допомогти переселенцям десь вижити саме в той момент, коли документів на компенсацію ще немає, бо коли вони є, то навіщо потрібна оренда, якщо можна отримати компенсацію й придбати / відновити власне житло?

Читайте також: Житлова субсидія: хто з ВПО зможе отримати

Переселенці живуть сьогодні, а не лише в майбутньому, коли буде комісійне обстеження. Навіть Міжнародний реєстр збитків відмовився від вимоги щодо комісійного обстеження, бо це складно й затримує процес.

Для отримання субсидії сторони договору оренди подають заяву й одночасно підписують договір найму, інформація про який вноситься до бази даних договорів найму житлового приміщення. На додачу сторони надають підтвердні документи про членів сім’ї та власність на житло. Заяву можна подавати як до Пенсійного фонду, так і до ЦНАПів.

Рішення ухвалюється протягом 10 робочих днів, після чого необхідно повідомити відповідні органи про зміну місця проживання ВПО. Договір підписують під час подання заяви й гроші сплачують одразу.

Наймачі мають вносити орендну плату щомісяця, але в договорі оренди суми застави для компенсації пошкоджень майна не передбачено. Хоча й написано, що орендарі мають компенсувати пошкодження. Втім, ринок нерухомості давно вже не вірить таким деклараціям і вимагає якусь суму в заставу. Чому її немає в договорі, незрозуміло.

Скільки можна орендувати?

Кабмін скористався статистичними даними щодо оренди житла в січні 2024 року, які визначили вартість квадратного метра оренди — 196,3 грн в однокімнатній квартирі. Водночас на домогосподарство (сім’ю) на одну особу — ті самі 13,65 кв. м, помножені на кількість осіб у сім’ї, але не більше, ніж площа житла, що здається в оренду. Мінімальна норма — 35,22 кв. м, а максимальна площа може становити 130 кв. м у квартирі й 230 кв. м в індивідуальному будинку.

Звісно, середня вартість оренди житла не є коректною. Бо простий підрахунок оренди однокімнатної квартири площею 35,22 кв. м дає 6914 грн/місяць. У Києві такої оренди вже давно немає, це радше не середня ціна, а ближча до мінімальної. Не рятують ситуацію й коригувальні коефіцієнти.

Щоб компенсували 130 кв. м, у сім’ї ВПО має бути дев’ять-десять осіб, бо максимальний розмір площі для компенсації визначається множенням кількості членів сім’ї на соціальну норму в 13,65 кв. м. Тобто матір із двома дітьми зможе отримати компенсацію лише за 41 кв. м, а пара похилого віку — за мінімальну площу в 35,22 кв. м.

Читайте також: Допомога ВПО: особливості її призначення сім'ям військовослужбовців

Але й це ще не всі обмеження, оскільки з цієї оренди вираховують так званий розмір обов’язкового платежу, який залежить від сукупного доходу родини.

Наприклад, якщо у двох осіб похилого віку з мінімальною пенсією дохід становить 2725*2=5450, то спрощено (без урахування коефіцієнту доходу домогосподарства) мінімальний платіж має бути 5450*0,3=1635 грн. У такому разі субсидія становитиме 4425–1635=2790 грн.

Втім, у разі здійснення покупок на суму, що перевищує 100 тис. грн, таких як автомобіль, наявності на депозиті суми понад 100 тис. грн або ж купівлі валюти чи дорогоцінних металів протягом часу отримання субсидії її виплату припиняють.

Також субсидії не призначають або скасовують її, якщо встановлено факт родинних зв’язків між наймачем і наймодавцем.

Компенсація наймодавцю

Пенсійний фонд у період надання наймачу в оренду житлового приміщення щоквартально перераховує наймодавцю компенсацію, що включає перерахунок ПДФО та військового збору, які наймодавець має сплачувати самостійно щомісяця.

Ідея гарна — компенсувати (щоквартально) податки, які сплачує наймодавець (щомісяця), але щоб не ганяти гроші туди-сюди, перекладаючи їх із лівої кишені в праву, можливо, краще було б скасувати наймодавцю ПДФО та військовий збір за цими договорами?

«Субсидія на найм житла призначається на шість місяців, але не більше двох шестимісячних строків підряд до закінчення строку реалізації експериментального проекту». І що тоді робити? Відповіді в постанові немає.

На додачу до субсидій на оренду житла ВПО можуть бути призначені субсидії на комунальні послуги відповідно до чинного Положення про порядок призначення житлових субсидій (постанова №848 від 21 жовтня 1995 року) та Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг (постанова №373 від 17 квітня 2019 року).

Читайте також: Ми працюємо над великою програмою з надання житла ВПО – віцепрем’єр з відновлення

Нарахування субсидій для ВПО нічим не відрізняється від аналогічних дій для інших громадян України. Тільки незрозуміло, чи враховуватиметься при цьому мінімальний платіж за оренду із сукупного доходу громадян.

***

Ідея надання субсидії на оренду житла для ВПО як така дуже гарна, але на цьому шляху сьогодні — чимало перешкод і обмежень. І вже точно не варто пов’язувати подання документів про знищене / пошкоджене майно з отриманням субсидій на проживання. Як уже зазначалося, подання документів у деяких випадках може бути тривалою й непростою процедурою, а людям треба десь жити сьогодні, тож цю вимогу бажано скасувати.

Звісно, розмір субсидії не дасть змоги орендувати квартиру в столиці, але в невеличких райцентрах або селищах, мабуть, це вдасться зробити. Також важливо не обмежуватися двома шестимісячними строками оренди, бо Велика війна в нас триває вже майже три роки й наразі краю їй не видно.

Часто кажуть: в уряду немає грошей на компенсації. Проте насправді гроші потрібні лише для першого кроку — профінансувати допомогу, а далі міжнародні благодійні організації це компенсують. Так, вони не хочуть давати гроші авансом. Але витрати на переселенців благодійники відшкодовують без проблем, просять лише звіти за витрачені кошти.