UA / RU
Підтримати ZN.ua

Стрітення Господнє: традиції святкування

Цього дня у храмах освячують воду та свічки.

15 лютого віряни відзначають Стрітення Господнє. Свято належить до числа дванадесятих – є одним із дванадцяти найбільших після Великодня. Стрітення присвячене важливій події в євангельській історії – зустрічі Сина Божого з людством. У народі вважали, що цього дня відбувається зустріч зими з весною.

Традиції святкування Стрітення

У церквах в цей день відбувається святкове богослужіння та освячення води. Вважається, що вода, освячена на Стрітення (як і на Водохреще), має цілющі властивості, чудодійну силу та може тривалий час їх зберігати.

Раніше в народі стрітенську воду традиційно збирали з бурульок, які танули. Цю воду давали чумакам, які вирушали у далеку дорогу. Стрітенською водою напували домашніх тварин  та худобу, щоб вони не хворіли.

Цього дня у церквах освячують свічки. Віряни їх використовують для очищення будинку, примирення після сварок, лікування душі та тіла. Освячені свічки слід дбайливо зберігати біля ікон та запалювати під час домашньої молитви.

Прийнято цього дня звертатися у молитвах до Спасителя та просити допомоги у справах та здійсненні мрій. Вважається, що щира молитва буде обов’язково почута.

В народі на Стрітення ворожили на врожай: на ніч ставили тарілку із зерном на двір, а зранку дивилися, чи є роса. За прикметою, якщо роса є, то очікується щедрий врожай.

Існує традиція пекти до свята "жайворонків" з тіста – спеціальні булочки у формі пташок, якими частували гостей. У народі вірили, що "жайворонки" допоможуть закликати весну та тепло. 

У свято заведено збиратися за святковим столом родиною та молитися. Цього дня слід пробачити образи, проявити розуміння та доброту.

Після Стрітення люди приступали до традиційних "весняних" справ: готувалися до посіву, білили дерева, переганяли худобу. Молодь в цей час влаштовувала традиційні гуляння.

Читайте також: Обрізання Господнє: народні прикмети та заборони свята

Що не можна робити на Стрітення

На свято не можна прибирати, шити, прати, в’язати, займатися рукоділлям та важкою фізичною працею.

В цей день слід утриматися від далекої дороги, щоб не накликати біду.

Забороняється з’ясовувати стосунки, лаятися, лихословити та конфліктували цього дня.

Молитва на Стрітення Господнє

"Боже, істинне світло, одвічний подателю і сотворителю світла, влий у серця вірних ясність віковічного сяйва, щоб усі, що зібралися в цьому храмі з запаленими свічками, змогли щасливо дійти до світла Твоєї слави. Через Христа, Господа нашого. Амінь."