Нещодавно британська група активістів Bellingcat, зібравши фото і відео у соціальних мережах, підтвердила, що система "Бук", ракета з якої збила малайзійських "Боїнг 777" над Донбасом, належить армії Росії, була переправлена через кордон і використовувалася російськими силами.
Розвідувально-аналітична організація Stratfor вирішила перевірити дані британців, опираючись на власні розвідувальні матеріали. Зокрема, супутникові знімки, зроблені компанією AllSource Analysis, яка виступає партнером американської приватної розвідки, підтверджують, що конкретна система "Бук" перетнула український кордон і була в зоні АТО на підконтрольній російським силам території.
На знімках компанії зафіксовано рух системи "Бук" на кузові вантажівки у Макіївці за 5 годин до знищення "Боїнга 777" малайзійської авіакомпанії. Експерти додають, що нові супутникові знімки простежують також шлях цієї системи ППО до Сніжного, звідки і був здійснений постріл по пасажирському лайнеру. Докази також свідчать про те, що "Бук" перетнув російсько-український кордон 15 липня 2014 року і прибув в Донецьк, а потім вирушив знову на схід 17 червня лише за кілька годин до знищення літака рейсу MH17.
Stratfor зауважує, що нові докази прямо не доводять те, що ця система "Бук" вистрілила і збила літак. Однак, вони збігаються з висновками аналітиків, які опираються на інформацію з відкритих джерел, доповнюючи загальну картинку. Наразі можна точно сказати, що система ППО російських військових чи проросійських бойовиків була в районі, де був збитий малайзійський лайнер. Зважаючи на це і на дані розслідування, яке було проведене на місці падіння "Боїнга 777", Москві буде важче звинуватити у всьому Київ.
Нещодавно група Bellingcat встановила "господарів" "Бука", що збив MH17. "Бук" номер 332 приписаний до 53-й бригаді військ протиповітряної оборони Збройних сил Росії.
Нещодавно Bellingcat назвав імена ймовірно причетних до трагедії MH17. Автори дослідження стверджують, що "Буком", з якого збили літак, швидше за все, управляли військовослужбовці 2-го батальйону 53-ї зенітно-ракетної бригади армії РФ. Bellingcat зазначає, що до складу стандартного екіпажу "Бука" входять дві людини - оператор установки і водій, а також двоє офіцерів - сержант і лейтенант. При цьому рішення про запуск ракети приймає лейтенант. У свою чергу, міноборони РФ відповіло на звіт Bellingcat і заперечило причетність російських військових до трагедії MH17.
В 15:30 четверга, 17 липня 2014 року, в Донецькій області поруч з селищем Шахтарськ в зоні бойових дій був збитий Боїнг-777 "Малайзійських авіаліній", що слідував рейсом MH17 "Амстерлам-Куала-Лумпур". Всі 298 осіб, які перебували на борту літака, загинули.