UA / RU
Підтримати ZN.ua

Стали відомі першочергові проблеми колишніх заручників ОРДЛО - ЗМІ

За місяць після звільнення з "ДНР" і "ЛНР" люди досі не отримали документи та грошову компенсацію.

Звільнені місяць тому заручники терористичних організацій "ДНР" і "ЛНР" досі не можуть поновити свої документи і отримати грошову компенсацію від держави, повідомляє ВВС-Україна.

Серед звільнених наприкінці грудня цивільних осіб, 28 – мешканці населених пунктів на непідконтрольних Києву територіях. 12 з них не мають при собі жодних документів, що засвідчують особу.

Так, 25-річний Олексій Канарський розповів журналістам про те, що сам він із Шахтарська Донецької області, майже три роки провів у заручниках у терористів "ДНР", під тортурами підписавши заяву про те, що він нібито був військовослужбовцем Збройних сил України. Після звільнення Олексій не може поновити свої документи. Все, що йому вдалося - лише отримати номер ідентифікаційного коду. Також після обміну йому видали довідку зі Служби безпеки України. Після чого чоловік потрапив у замкнуте коло бюрократії.

"Щоб зробити паспорт, потрібна довідка переселенця. А щоб зробити довідку переселенця – потрібен паспорт", – пояснив він.

Заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука визнав факт того, що найпершою проблемою у поновленні документів колишнім заручникам є паспортизація. Навіть державне мито за отримання паспорта у кілька сотень гривень може виявитися для цих людей непідйомним, заявив він.

"Ми знайшли повну підтримку в Державній міграційній службі й почали працювати в цьому напрямку, людям видадуть українські паспорти загального зразка", – запевнив Тука та додав, що на це потрібні час і гроші.

У бюджеті виписали спеціальну програму допомоги всім звільненим, у 2018 році на неї передбачено 96 млн гривень. Однак жоден з колишніх заручників ще не отримав грошей від держави.

Керівник офісу уповноваженого президента з питань реабілітації учасників АТО Наталя Зарецька наголосила на тому, що звільнені можуть звернутися в органи соціального захисту з проханням надати допомогу у зв'язку зі складними життєвими обставинами.

В обласних державних адміністраціях є кошти на виплати для таких випадків, однак заяву на отримання допомоги можна оформити лише за наявності документів.

Частина колишніх заручників вирішила після лікування повернутися в підконтрольні Києву райони Донецької та Луганської областей, де з житлом і роботою може допомогти місцева влада. Ті, хто залишається у Києві, поки що можуть розраховувати лише на допомогу волонтерів хоча б із житлом. У перші дні після обміну вони допомогли звільненим грошима та речами першої необхідності .

"Ті 28 осіб, які жили на неконтрольованих територіях і отримають довідки вимушених переселенців, на загальних підставах мають право на отримання житла", – зазначив Тука і додав, що це будуть гуртожитки.

27 грудня, на КПВВ "Майорське" у районі Горлівки Донецької області відбувся обмін утримуваними особами.

Унаслідок обміну з полону угруповань ОРДЛО були звільнені 73 українця в обмін на 233 бойовика, яких засудили та помилували в Україні.

Спочатку планувалося проведення обміну в форматі "74 на 306", але 43 бойовика, які відбули покарання в українських тюрмах, проігнорували можливість відправки на окуповану територію. Ще 26 осіб відмовилися брати участь в обміні.

Крім того, за словами бойовиків "ДНР", один український заручник вирішив залишитися в ОРДО.

За даними СБУ, на території ОРДЛО терористи утримують ще 103 заручника, десятки людей незаконно утримуються на території Росії. Ще 402 українських військовослужбовця вважаються зниклими безвісти.