UA / RU
Підтримати ZN.ua

Справа Стерненка: колишній прокурор у суді заявив про тиск посадовців ОП та ГПУ

Тодішня генпрокурорка ще до розслідування стверджувала, що Стерненко отримає підозру в будь-якому разі.

Заступник голови Офісу президента Андрій Смірнов тиснув на Генпрокуратуру, аби засудити активіста Сергія Стерненка у справі про його самозахист. Про це на допиті у суді заявив прокурор Андрій Радіонов, який у 2020 році вів справу Стерненка. Відео зі свідченнями Родіонова у своєму Telegram-каналі опублікував сам активіст.

Андрій Радіонов навесні 2020 року очолював групу прокурорів у справі Сергія Стерненка, якому інкримінували умисне вбивство. Саме Родіонов відмовився підписувати підозру активісту, хоча ще до того тодішня генпрокурорка Ірина Венедіктова, навіть не ознайомившись із матеріалами справи, заявляла, що Стерненко отримає підозру в будь-якому разі. Після відмови підписувати підозру Родіонова вивели зі штату, а справу передали іншому прокурору.

Під час допиту в Одеському суді 16 вересня Андрій Радіонов як свідок повідомив, що розслідування було неповним та упередженим, а підозра сфабрикованою. 

Читайте також: Двоє суддів зі справи Стерненка про "один патрон" подали у відставку

Прокурор стверджує, що не лише сама Венедіктова тоді не досліджувала матеріалів справи, а тому права упереджено говорити про підозру. Окрім того, за словами Радіонова, у межах провадження не досліджувалися обставини нападу на Стерненка, а "замовників" нападу також ніхто не шукав. Також він заявив, що результати експертиз підміняли. 

"Коли ти чуєш в інтернеті Шарія, Портнова, ще когось, хто прямо висловлюється, що вже знають висновки експертизи і що там буде, а ти вивчаєш цю експертизу і бачиш, що там порівняно з первинним оглядом судово-медичної експертизи змінено навіть положення ножа. Де буде обух, ти починаєш думати, що це узгодженні дії в позапроцесуальний спосіб. Наскільки мені відомо, Симоненко казав, що це вказівка від заступника голови Адміністрації президента Смірнова", – сказав Андрій Радіонов.

Нинішні прокурори у справі, тобто сторона обвинувачення, відмовилися від коментарів свідчень Родіонова. А ось Стерненко та його адвокати назвали справу політичним замовленням, а слова Родіонова такими, що проливають світло на справу.

Читайте також: Суд закрив справу "одного патрона" проти активіста Стерненка

"Він повідомив про тиск на Офіс генпрокурора з боку заступника голови Адміністрації президента України Єрмака – Смірнова, за вказівкою якого матеріали кримінального провадження зливалися в публічний доступ через Шарія та Портнова. Те, що повідомив прокурор, чітко доводить ознаки політичного переслідування", – сказав Стерненко у коментарі "5 каналу".

У 2018 році на відомого одеського активіста Сергія Стерненка було вчинено кілька нападів. Під час одного з них Стерненко, захищаючись, смертельно поранив одного з нападників, проте намагався надати йому першу домедичну допомогу та сам викликав швидку. 11 червня 2020 року Стерненку повідомили про підозру в умисному вбивстві та незаконному носінні холодної зброї (ч. 1 ст. 115, ч. 2 ст. 263 КК). У СБУ визнали, що на Стерненка напали Олександр Ісайкул та Іван Кузнєцов, який загинув, і що був факт самозахисту, але “подальші дії ставлять під сумнів вищезгадану версію”. Стерненко повʼязує напад зі своєю громадською діяльністю, зокрема численними протестами проти забудов у Одесі та діяльності міського голови Геннадія Труханова, якого він і звинувачує в організації нападу.

Справа Сергія Стерненка давно вийшла за рамки особистої кримінальної драми. Заходження у процес команди адвокатів Портнова звів у лобовому зіткненні дві України. Повалений 2014 року режим публічно вимагає сатисфакції від "націоналістів" Майдану. Але чи тільки? Що лежить за рейтинговою медійною картинкою? Чия Україна насправді стоїть за справою Стерненка? Детальніше про це читайте в статті Ірини Ведернікової "Справа Стерненка. Хроніки реваншу".