UA / RU
Підтримати ZN.ua

Справа ОАСК: Вища рада правосуддя розкритикував НАБУ і згадала презумпцію невинуватості

На думку ВРП, дії НАБУ «впливають на незалежність судової влади і підривають авторитет правосуддя».

Вища рада правосуддя вказала Національному антикорупційному бюро на необхідність утриматися від публічних заяв, що «впливають на незалежність судової влади і підривають авторитет правосуддя». Таке рішення одноголосно підтримали всі члени Ради на засіданні, присвяченому ситуації з Окружним адміністративним судом Києва, в четвер, 23 липня, повідомляє пресслужба ВРП.

Публікацію НАБУ записів розмов голови ОАСК Павла Вовка та інших суддів ВРП розцінила  як частину інформаційної кампанії,  «яка привертає увагу і формує громадську думку на підтримку певної позиції, зокрема позиції про те, що злочинне діяння має місце, як доведений факт».

Зокрема, членам ВРП не сподобалися заголовки, які пресслужба НАБУ підібрала для оприлюднених матеріалів: «Корупція в ОАСК» і «Зловживання в ОАСК».

У ВРП відмовилися давати оцінку змісту цих матеріалів. Проте підкреслили, що «органи державної влади, їх посадові особи повинні утримуватися від інформаційних і політичних кампаній, заяв і дій, які можуть вплинути на незалежність судової влади і підірвати авторитет правосуддя в цілому».

Вища рада правосуддя також нагадала, що в Україні як у правовій державі діє принцип презумпції невинності. І людина, яку підозрюють у скоєнні злочину, вважається невинуватою, поки його вину не буде доведено в передбаченому законом порядку та підтверджено вироком суду, що набув законної сили.

«Підкреслюючи, що ОАСК продовжує здійснювати правосуддя, а поширення Національним антикорупційним бюро України інформації таким чином підриває авторитет суду як інституції, впливає на незалежність судової влади і підриває авторитет судової влади в цілому, ВРП заявляє про неприпустимість таких заяв і публічних висловлювань», - йдеться в заяві ВРП.

Доповідачем по даному питанню виступила  член ВРП Тетяна Разваляєва.

Читайте також: НАБУ підтвердило інформацію про підозру судді Вовку та ще чотирьом особам

Голові ОАСК Павлу Вовку і ще чотирьом людям 17 липня НАБУ оголосило підозри у створенні злочинної організації і захопленні влади. Підозри грунтуються на вивченні записів розмов у кабінеті Вовка, частину яких було опубліковано в 2019 році. У будівлі суду  того ж дня відбулися обшуки.

Фігуранти розслідування Павло Вовк, його заступник Євген Аблов, а також Богдан Санін, Ігор Качура, Олексій Огурцов, Ігор Погрібніченко, Віктор Шулежко  в Володимир Келеберда одночасно пішли у відпустку. У ОАСК заявили, що НАБУ тепер не може допитати цих суддів, так як це буде порушенням їхнього конституційного права на відпочинок.

Також судді ОАСК поскаржилися президенту Володимиру Зеленському на тиск «політиків, грантових активістів і лояльних до них ЗМІ».  А члени проросійської фракції «Опозиційної платформи – За життя» і депутати з «групи Ігоря Коломойського» в «Слузі народу» намагаються оскаржити в Конституційному суді створення НАБУ. За даними ZN.UA, різка «стурбованість» конституційністю створення Бюро пов'язана з розслідуванням щодо Павла Вовка. 

У липні минулого року Генпрокуратура спільно з НАБУ провела ряд слідчих дій в Окружному адміністративному суді Києва.  

У ході торішніх обшуків в ОАСК були виявлені записи, що свідчать про втручання суду в роботу Вищої кваліфікаційної комісії суддів. На них людина з голосом, схожим на голос Вовка, дає вказівки адвокатам і суддям, як «вирішувати питання» з ВККС.